Dolar 32,3340
Euro 34,7675
Altın 2.402,23
BİST 10.051,37
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 31°C
Açık
Mersin
31°C
Açık
Per 32°C
Cum 31°C
Cts 31°C
Paz 30°C

MERSİN’DE ‘DİNLER BULUŞMASI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MERSİN’DE ‘DİNLER BULUŞMASI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
21 Temmuz 2021 09:47 | Son Güncellenme: 23 Temmuz 2021 09:41
700
A+
A-

Hoşgörü ve sevgi kenti Mersin’de bu yıl da ‘Dinler Buluşması’ etkinliği yapıldı.

 

 

Tüm dinlerin huzurla bir arada yaşadığı, barış ve hoşgörü kenti Mersin’de geleneksel hale getirilen ‘Dinler Buluşması’ etkinliğinin bu yıl 23’üncüsü gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Akbelen Şehir Mezarlığı’nda yapılan buluşmaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer ile birlikte katıldı. Başkan Seçer, tüm dinlerin ve öğretilerin barış ile sevgiyi öğütlediğini belirterek, “Bir olalım, birlik olalım, birbirimizi sevelim, birbirimizin elinden tutalım ve kardeşçe bir ömür geçirelim” dedi.

Başkan Seçer’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve Meclis üyeleri ile birlikte, ‘Dinler Buluşması’ etkinliğini başlatan ve geleneksel hale gelmesine öncülük eden Lina Nasif, Mersin Katolik Kilisesi Pederi Roshan Cordeiro, Akdeniz Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin ve Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı Onursal Başkanı Ahmet Coşar da programda yer aldı.

“Bu toplantıyı yapmak çok anlamlı ve değerli diye düşünüyorum”

Müslüman ve Hristiyan din adamlarının bir arada olduğu programda barış, kardeşlik, hoşgörü ve sevgi mesajları verildi. Programda Kur’an-ı Kerim Tilaveti yapıldı ve İncil’den sözler okunduktan sonra hep birlikte Evrensel Dua okundu. Ayrıca Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı Onursal Başkanı Ahmet Coşar ney dinletisi sundu.

Konuşmasına katılımcıların Kurban Bayramı’nı kutlayarak başlayan Başkan Seçer, bayramın salgın sürecinin bitmesine vesile olması temennisinde bulundu. Çok özel bir buluşmada bir araya geldiklerini dile getirerek, ‘Dinler Buluşması’nın önemine değinen Başkan Seçer, “Bir bayram gününde Mersin merkez mezarlığında medeniyetler kenti birçok semavi dinin izlerinin görüldüğü, insanlarının, inanç sahiplerinin yaşadığı, tarihteki birçok medeniyetlere, imparatorluklara ev sahipliği yapmış bu kadim topraklar üzerinde 21. yüzyılın bugününde bu toplantıyı yapmak çok anlamlı ve değerli diye düşünüyorum” dedi.

“Umut ediyorum, bizden sonraki süreçlerde de bu geleneksel toplantılar devam eder”

Dinler Buluşması etkinliğiyle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Seçer, “Bugün biz burada dinlerin buluşmasıyla dostluğumuzu, kardeşliğimizi, bir arada olma onurunu yaşıyoruz. Bu önemlidir. Bu çok değerlidir. Bundan 23 yıl önce böyle bir etkinliği düşünen, tasavvur eden ve uygulamaya koyan o dönemin çok değerli Belediye Başkanı Sayın Merzeci’yi rahmetle anıyorum. Bizler daha sonra görevi devralan halefler olarak da bu geleneği sürdürerek aslında bizden önce doğru atılmış bir adımın devamını bir anlamda gerçekleştirmiş oluyoruz. Umut ediyorum, bizden sonraki süreçlerde de bu geleneksel toplantılar devam eder. Mutlaka bu tip toplantılarda görev alan farklı semavi dinlerin temsilcilerinin söylemleri, topluma verecekleri mesajlar, Mersin’de yaşayan bizlerin huzur içinde, barış içinde, birbirimizi kardeş görerek, paylaşılmayacak hiçbir şeyimizin olmayacağının farkında olarak yaşamamıza neden olur” diye konuştu.

 

“Bir olalım, birlik olalım, birbirimizi sevelim”

 

Bir ve birlik olmanın önemine değinen Seçer, “Hiçbir din ‘birbirimize kötülük edelim, yalan söyleyelim, büyüklerimize saygısızca davranalım, küçüklerimize hoyratça, sevgisizce davranalım’ diye bir emir vermiyor. Hiçbir din ‘paylaşmayalım, bencil olalım, egoist olalım, güçlü olan güçsüz olanı ezsin’ diye bir şey söylemiyor. Bütün dinler aynı şeyi söylüyor. Aslında kalbinde iyilik olan, insanlık olan, insanlığı içine, bedenine, kanına, alyuvarlarına, akyuvarlarına, genetik kodlarına kadar sindirmiş her insanoğlu bunu söylüyor. Bir olalım, birlik olalım, birbirimizi sevelim, birbirimizin elinden tutalım ve kardeşçe bir ömür geçirelim. Mutlu, huzurlu bir ömür geçirelim” ifadelerine yer verdi.

“Mersin kardeşliğin hakim olduğu bir kent”

Başkan Seçer, tüm kentte barışı, huzuru, kardeşliği sonsuza kadar yaşatma çabası içinde olduklarını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada bizlerle beraber etkinliği değerlendiren, zenginleştiren tüm konuklarımıza çok teşekkür ediyorum kentin Belediye Başkanı olarak. Buradan da tüm dünyaya bir mesajımız olsun. Mersin içinde bulunduğumuz mezarlıkta görüldüğü gibi, farklı semavi dinlere mensup insanların bir arada uyuduğu, kentin sokaklarında barışın, huzurun, kardeşliğin hakim olduğu bir kent. Biz bunu sonsuza kadar yaşatma azmi içerisindeyiz. Belediyeciliğin ya da bir belediye başkanının yapması gereken işlerin en önüne koyduğum görevim ve sorumluluğum, kentin huzurunu, kentin mutluluğunu, buradaki hemşehrilerimin kardeşçe bir yaşam ve güvence içerisinde, hangi dine mensup olursa olsun, hangi etnik yapıya mensup olursa olsun, bu hemşehrilerimin kendini güven içerisinde hissederek yaşamalarını sağlamaktır. Bu görevi de bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da yerine getireceğiz.”

“Tüm Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak bir etkinlik”

Renkli buluşmada yer alan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin’in Türkiye’de ve dünyada birlikte yaşama kültürü en yüksek şehirlerden biri olduğunu vurgulayarak, “Yüzyıllardan beri o kadar çok medeniyetler Mersin’den gelip geçmiştir ki bu da Mersin’e beraber, birlikte yaşama kültürünü yerleştirmiştir. Biz tabi Mersin’in geçmişini çok iyi biliyoruz. Mersin’de doğduk, Mersin’de büyüdük. Bizim mahallemizde Hristiyanlar, Yahudiler, Aleviler, Sünniler hep bir arada yaşardık ve hepimizin kapısı açıktı. Sürekli biz onların bayramlarında onlara giderdik. Onlar bizim bayramımızda bize gelirlerdi. Mersin öyle bir kültürden gelmiş bir şehir. Ben çok teşekkür ediyor ve kutluyorum Büyükşehir Belediyemizi. Bu kültürü devam ettiriyor, insanlarımızın birlikte yaşamasına büyük katkı koyuyor. Bu da tüm Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak bir etkinlik. Önümüzdeki yıllarda ben inanıyorum ki daha katılımcı olarak bu etkinlik devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

“Bu programı hazırlayan Lina Nasif Hanımefendi’ye teşekkür ediyoruz”

Mersin Akbelen Şehir Mezarlığı’nda görevli imam Mehmet Keskin, “Bu programı hazırlayan Lina Nasif Hanımefendi’ye teşekkür ediyoruz. Bizleri şereflendiren Vahap Seçer Başkanımıza da değerli milletvekillerimize, daire başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Kurban Bayramımızın hem dünya barışı için hem ülkemiz için, Mersinimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Her bayram gelip bu kutlamaları yapıyoruz”

Mersin Katolik Kilisesi Pederi Roshan Cordeire, “Biz Hristiyan cemaati olarak bir araya gelip bu mezarlıkta dua ediyoruz ve sevgimizi paylaşmak istiyoruz. Onun için çok mutluyuz. Müslüman aleminin tekrar Kurban Bayramı kutlu olsun. Biz çok mutluyuz ve din görevlileri arasında da cemaat olarak da beraberiz ve beraber yürüyoruz. Güzel bir bağımız var. Her bayram da gelip bu kutlamaları yapıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi her zaman bize destek veriyor ve her konuda bizimle. Bizi bir araya getirip bu kutlamayı yapıyor. Biz çok mutluyuz” diye konuştu.

‘Dinler Buluşması’nı Mersin’in çok önemli bir etkinliği olarak yorumlayan Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin ise, “Özellikle bu mezarlık farklı kimliklerin, farklı inançların, farklı coğrafyadan gelen insanların bir arada huzur ve güven içinde uyuduğu bir mezarlıktır. Aynı zamanda bir kültürel değerdir. Bizim görevimiz bu kültürel değerlerimizi hem korumak hem kollamak ve bundan sonraki kuşaklara da doğru bir şekilde aktarmasını sağlamaktır. Bu birlik ve beraberlik açısından da önemlidir. Biz bunu önemsiyoruz ve bu öneme hizmet eden bütün değerlerimize de teşekkür ediyoruz” dedi.

“Dünyada olmayan bir etkinlik bu”

Etkinliğe katılan yazar Vahap Kokulu, etkinliğe dair düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bugün bu semavi dinlerin buluşması adı altında yapılan ve Lina Nasif kardeşimin yarattığı ve Kent Yönetimi üyelerinin desteklediği bu güzel birlikteliğin 23’cüsünü yaşıyoruz. Dünyada olmayan bir etkinlik bu. Bu anlamda Mersin’in onur duyacağı bir tören oluyor. Bu birlikteliğin sürdürülmesini, korunmasını, kurumsallaşmasını temenni ediyorum. Yani mesela Mersin Büyükşehir Belediyesi içerisinde bu bir olay olarak resmî bir olay haline getirilip, yönetmeliği hazırlanmalı çünkü bunu hazırlayan, kuran Lina, Allah uzun ömür versin şu anda yaşı 80’i geçti. O olmazsa bir gün, bu tören devam etmeli diye düşünüyorum. Çok mutluyum. Burada her dinden insan yatıyor. Her dinden insanın kardeşleri, arkadaşları bir arada. Tarihi bir mezarlık burası. Katılanlara, organize edenlere, sizlere çok teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.