DOLAR 19,1073
EURO 20,7158
ALTIN 1.209,52
BIST 4.832,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 19°C
Az Bulutlu
Mersin
19°C
Az Bulutlu
Çar 12°C
Per 13°C
Cum 14°C
Cts 16°C

Barolardan Gürpınar açıklaması: “Yaşam Alanlarına Sahip Çıkmak Suç Değildir”

Barolardan Gürpınar açıklaması: “Yaşam Alanlarına Sahip Çıkmak Suç Değildir”
31.05.2021
244
A+
A-

Van’ın Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenen mermer ocağına karşı protesto hakkını kullanan vatandaşa yönelik saldırılara Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 58 baro başkanından tepki geldi.

 

 

Barolar, yaşam alanlarını savunan köylülere ateşli silahla müdahale edilmesini “Yaşam alanlarına sahip çıkmak suç değildir” başlıklı ortak yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Ortak bildiride,  “Rant odaklı politikalardan vazgeçilmesini, yurttaşların en temel haklarından biri olan protesto hakkının güvence altına alınmasını ve yöre halkının zararları giderilerek kendilerinden özür dilenmesini talep ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı Mahallesinde faaliyetlerine başlayan mermer ocağına karşı yürüyüş düzenleyen yurttaşlara yönelik asker ve korucu saldırısına karşı Mersin Barosu ile birlikte 58 baronun başkanının ortak açıklamasında, yurttaşların dağılması için zor kullanıldığı, yurttaşların darp edildiği ve üzerlerine ateş ve gaz bombaları ile saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi.  Açıklamada ayrıca kullanılan gaz bombalarının son kullanım tarihlerinin de geçtiği vurgulanarak, doğaya ve tüm canlılara yönelik tehlike barındıran projelere son verilmesi istendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

27 Mayıs 2021 tarihinde basına yansıyan görüntü ve haberlerden; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenen mermer ocağına karşı Anayasa ve AİHS’den  kaynağını alan protesto haklarını kullanan yurttaşların dağıtılmasına yönelik zor kullanıldığı, yurttaşların darp edildiği, havaya yoğun derecede  ateş edildiği ve gaz bombalarının kullanıldığı gözlenmiştir.

Yaşam alanlarımız ve doğamızın giderek artan biçimde yoğun tahribata maruz bırakılması, bizleri büyük bir endişeye sevk etmektedir. Doğaya ve yaşam alanlarına yönelik bilim dışı bir şekilde gerçekleştirilen rant odaklı müdahaleler, geleceğimizi ipotek altına alarak, insan sağlığını ve tüm canlıların yaşamını büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır.

 

“GÜRPINAR’DA EVRENSEL HUKUK KURALLARI ÇİĞNENDİ”

 

Türkiye’de çevre hakkı konusunda yaşanan süreç, Anayasa’nın 56. maddesiyle koruma altına alınan ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir’ hükmünün fiilen ortadan kaldırıldığı bir sürece evrildiğinden, geleceğimiz açısından tehlikeli bir dönemece işaret etmektedir.

Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenilen mermer ocağına karşı yöre halkının Anayasa ve AİHS’den kaynağını alan protesto haklarını kullanmaları ise anlaşılmaz biçimde savaş alanlarını andıran bir müdahaleyle karşılık bulmuş, havaya yoğun bir şekilde ateş edilmek ve gaz bombaları atılmak suretiyle ortaya çıkan tablo, yoğun hak ihlalleri yaşanmasına neden olmuştur.

Üzerlerinde “son kullanım tarihinden sonra kullanılması tehlikedir” ibaresi olmasına rağmen kullanılan gaz bombalarının son kullanma tarihlerinin geçmiş olması da evrensel hukuk kurallarına aykırı olarak yapılan müdahalenin amacının da tartışılmasına sebep olmaktadır. Biz aşağıda imzası bulunan barolar; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde yapılmak istenen mermer ocağı projesine ve benzer biçimde yurdun dört bir yanındaki insan sağlığına, doğaya ve tüm canlılara yönelik tehlike barındıran projelere son verilmesini, doğamıza ve yaşam alanlarımıza yönelen rant odaklı politikalardan vazgeçilmesini, yurttaşların en temel haklarından biri olan protesto hakkının güvence altına alınmasını ve yöre halkının zararları giderilerek kendilerinden özür dilenmesini talep ediyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.