DOLAR 18,4191
EURO 17,8508
ALTIN 973,15
BIST 3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 29°C
Açık
Mersin
29°C
Açık
Pts 28°C
Sal 28°C
Çar 29°C
Per 30°C

SEN DE Mİ BRUTÜS ?

 

Roma tarihinden bilenler vardır.
Brutüs ve senato üyelerinin bıçak darbeleri ile hayatını kaybeden Jul Sezar’ın son sözü ” Sen de mi Brutüs” olmuştur. Roma tarihinde böyle yazılır. Bu olayı bu denli önemli hale getiren ise Brutüs’un Sezar’a ihanetidir.
Bir çok yazara ilham kaynağı olan bu sözler günümüzde nankörlüğün en iyi anlatımıdır.
Tarih boyunca Brutüsler hep vardı ve hep var olmaya da devam edecek.
**********
Siyaset kelimesini araştırdınız mı? kelimenin kökünü, ilk kullanıldığı yerleri biliyormusunuz?
Siyaset kelimesinin kökü Arapça “siyasa”dan gelir ve yönetmek, eğitmek, yetiştirmek anlamındadır. Kelime Bedevi toplumlarda at ve deve gibi hayvanların yetiştirilmesi ve terbiye edilmesi için kullanılmış olup, atları tımar eden kişiye de seyis denilmiştir.
Ülke ve yönetim açısından baktığımızda ise siyaset şehir ve insanların yönetimi, onların iyi bir hayatı sürmelerini sağlama sanatı olarak görülür.
Siyaset yapmak kelimesi ise , karşısındakinin görüşünü değiştirmek, onu etkilemek amacıyla girişilen faaliyetleri ve söylenen sözleri ifade ederken aynı zamanda muhatabını etkilemeye çalışmayıda ifade eder.
Siyasilerin en çok kullandığı söz olan “siyaset gömleğini giymek” ifadesi ise Siyasetçinin adeta kefen giymiş gibi ne yaptığının neyi göze aldığının farkında olarak siyaset yapma tarzını devam ettireceğini ima etmesidir. Bu tür bir ifadenin arkasında, siyasetin karşılıksız bir biçimde millet ve ülkenin menfaatini arttırma amacıyla yapıldığı iddiası vardır.
Sizce nasıl yapılıyor….

ARA REKLAM ALANI

*******
Brutüsler ise siyaset içinde her zaman arka planda yer alan herkesin adını bildiği veya duyduğu ancak görevi konusunda bilgiye sınırlı bir kitlenin sahip olduğu kişilerdir.
İş bitirici olarak tanınırlar, yönetim tarafından her zaman görüşü alınır ve görüşlerinin eyleme geçmesi içinde çaba sarfederler. Aynı görüş ya da farklı görüşteki siyasiler arasında vezir vazifesi görürler. Verdiği kararları yöneticinin çıkarı yönünde verdiği konusunda herkesi ikna etmeyi başarırlar. Tüm ihalelerde söz yetkisi vardır.
Danışman değillerdir, ancak kendisine biçilen görevler arasında danışmanlıkta vardır. İkinci adam gibidir ancak kendisine böyle hitap edildiğinde karşı gelirler. Kararlarının hayata geçirilmesinde hiç bir sorumluluğu almaz ve imza atmazlar. Vardırlar ancak yok gibi görünmeyi seçerler. Aldığı kararların kötü sonuçları olması durumunda kararlarını sahiplenmezler, hatta uygulamaya geçiren yönetim üyelerini eleştirirler.
Tarafı yoktur, tarafsızım derler ancak sadece ve sadece kendi tarafındadır, çıkarını düşündüğü kişi sadece kendisidir. Ortaya çıkacağı zamanı bildiği gibi ortadan kaybolacağı zamanı da bilirler. İnsana odaklı siyaset tercihleri değildir. Kişisel kazanım ön plana çıkar. Söylemlerinde her ne kadar ilk sırada insanı, ikinci sırada bağlı bulunduğu siyasal oluşumu öncelik olarak belirtse de vatandaş sadece kişisel kazanımları için kullandığı araçtır. Vatandaşlar tarafından iyi insan ve siyasetçi olarak anılmak onlar için referanstır. Bu referansı güçlendirmek ve devam ettirmek için sürekli halk adamı imajını koruyan söylemleriyle dikkat çekerler. Vatandaşa karşı samimi ve sıcak görünürler , onlardan biri gibi davranışlar sergilemek kişisel yapısının bir parçasıdır. Siyasal oluşum ise onun için “ye kürküm ye” sözündeki “kürk”tür.

Muhakkak ve muhakkak güçlülerin ya da gücün gölgesinde palazlanmayı seçerler.

Uzun süreli kalmazlar, kalamazlar. Bir dönem gelir ya kendi istekleriyle uzaklaşırlar ya da uzaklaştırılırlar. Verdikleri zarar ortaya çıkınca Brutüs olarak nitelendirilirler ancak buna alışık oldukları için, yeniden ortaya çıkana kadar kendilerini unuttururlar.

Vatandaş tarafından “iyi adamdı”, yönetici tarafından ise “şeytan görsün yüzünü” diye nitelendirdiği bu kişilerin en önemli özelliklerinden birisi de maddi manevi hiç zararlarının olmaması tam tersi varlıklarını arttırmasıdır..

*****
Kahvenizi ya da çayınızı alın. Geçen haftayı şöyle bir düşünün, olmadı önceki haftayı da.. Toplumsal gelişmeleri , kişisel gelişmeleri düşünün ve değerlendirin.
Hayatınızın siyasal,sosyal ve ekonomik periyodlarındaki Brutüsleri tespit ettiniz mi ?.

Kolay gelsin o zaman..
Keyfle kalın….

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.