DOLAR 18,8107
EURO 20,4226
ALTIN 1.166,41
BIST 5.167,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 12°C
Hafif Yağmurlu
Mersin
12°C
Hafif Yağmurlu
Sal 12°C
Çar 13°C
Per 13°C
Cum 11°C

“Rusya-Ukrayna savaşı ekonomik kırılganlığı artırıyor”

“Rusya-Ukrayna savaşı ekonomik kırılganlığı artırıyor”
09.03.2022
267
A+
A-

TÜRKONFED ve TÜSİAD’ın yeni dönem vizyonlarını iş insanları ile paylaşmak üzere düzenlediği ‘Anadolu Buluşmaları’nın ilk etkinliği Mersin’de düzenlendi. ÇUKUROVASİFED ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Bu süreçten ancak ve ancak doğru mücadele araçlarını doğru zamanlama ile kullanırsak en az hasarla çıkmamız mümkün olabilir” ifadesini kullandı.  

 

Türkiye’nin önde gelen iş dünyası örgütleri TÜRKONFED ve TÜSİAD iş birliğiyle düzenlenen ‘Anadolu Buluşmaları’nın ilk toplantısı ÇUKUROVASİFED ev sahipliğinde Mersin’de düzenlendi.

Buluşmada TÜRKONFED’in “Yeni Dönem, Yeni Ufuklar” vizyon belgesi ile TÜSİAD’ın “Yeni bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar” raporu iş insanları ile paylaşıldı.

 

 “RUSYA’NIN UKRAYNA’YI İŞGAL GİRİŞİMİ EKONOMİDE RİSKLERİ DAHA DA ARTIRDI”

 

Anadolu Buluşmaları toplantısının açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Türkiye’nin küresel para politikasında değişimin eşiğinde emsallerine göre tercih ettiği farklı patika, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ile riskleri daha da artırdı. Savaşla birlikte küresel ölçekte artmaya başlayan fiyatları da göz önünde bulundurarak, enflasyona karşı atacağımız adımlarda çok daha temkinli olmamız gereken bir sürece girdik.

Hem dış finansman ihtiyacımız çok yüksek ve her geçen gün yükseliyor hem dövize erişim maliyeti artıyor hem de içeride şiddetli bir refah kaybı mevcut. Maalesef bu süreç de yüzde 11 gibi son derece yüksek büyüdüğümüz bir dönemde gerçekleşiyor.

Nasıl bir büyüme tercih ettiğimizi tekrar değerlendirmeliyiz. Bugünkü gibi hızlı ve yüksek gözükürken aslında fakirleştiren bir büyüme mi istiyoruz yoksa fiyat istikrarının öncelikli olduğu, kalkınmayı sağlayan, refahı artıran sürdürülebilir bir büyüme modeli mi istiyoruz? Bugün itibarıyla ekonomide temenni ettiklerimizden her geçen gün uzaklaştığımızı, halihazırda açıklanan tüm rakamlar net ortaya koymakta. Üstelik henüz bu rakamlarda savaşın da etkisini görmüş değiliz” dedi.

Tüm bu gelişmeler ışığında 2022 yılının zor geçeceğini vurgulayan Kaslowski, şöyle devam etti; “Türkiye ekonomisi, krizlerle mücadeleyi iyi bilen, doğru adımlar atıldığı takdirde esnek ve güçlü bir ekonomidir. Bu süreçten ancak ve ancak doğru mücadele araçlarını doğru zamanlama ile kullanırsak en az hasarla çıkmamız mümkün olabilir.”

“GELECEĞE YENİ BİR ANLAYIŞLA BAKMAK LAZIM”

 

Türkiye’nin içinde bulunduğu sarmaldan, geleceğe yeni bir anlayışla bakarak çıkabileceğini belirten TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, şunları söyledi: “İki yıl süren pandemi, evrensel bir sağlık krizinin yarattığı yeni şartlar, artmakta olan enflasyon, enflasyonla derinleşen ekonomik sıkıntılar ve toplumsal eşitsizlikler, iklim krizi, jeopolitik gerilimler, savaşın toplumsal ve ekonomik etkileri geleceğe umutla bakmamızı zorlaştıran bir ruh halini beraberinde getirebiliyor.

Ancak tam da bu tür zamanlarda ihtiyacımız olan yaklaşımın, içinde bulunduğumuz sarmaldan çıkmanın yolunun, geleceğe yeni bir anlayışla bakmak olduğuna inanıyoruz.”

 

“YENİ BİR ANLAYIŞLA GELECEĞİ İNŞA”

 

TÜSİAD’ın ‘Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa’ çalışmasının temel noktasını da aktaran Kaslowski, “Bir ülkenin refahının asıl belirleyicisi artık ne yer altı kaynakları ne fiziksel sermaye ne de ucuz emeğe dayalı üretimdir. Günümüzde refahın asıl belirleyicisi bir ülkenin maddi olmayan kaynaklarıdır. Biz bu maddi olmayan kaynakları kısaca ‘insan, bilim ve kurum’ olarak özetledik.

Yani insanın yetkinliklerinin geliştirilmesi; bilim-teknoloji ve inovasyona önem verilmesi; ekonomiden demokrasiye tüm alanlarda güvenilir ve kapsayıcı kurumlar ve kuralların yerleşmesi.

Ancak ve ancak bu üç unsurda eş zamanlı ilerleme kaydettiğimiz takdirde sürdürülebilir kalkınmayı başarabiliriz. Hedefimiz; ekonomik olarak gelişmiş, uluslararası alanda saygın, toplumsal olarak eşitlikçi ve adil, yeşil dönüşümü başarmış çevreci bir Türkiye olmaktır” dedi.

 

 

 “DÜNYA İÇİN ZOR GEÇECEK BİR DÖNEME KIRILGAN BİR EKONOMİYLE GİRİYORUZ”

 

Konuşmasına Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının etkilerine değinerek başlayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Orhan Turan, “Yaşanılan insani krizi yalnızca bölgemiz değil ekonomilerin ve en önemlisi bilginin bütünüyle küreselleştiği günümüzde tüm dünya hissediyor. Üstelik tüm dünya için zor geçeceği çok net olan bir dönemece, ne yazık ki çok kırılgan ve istikrarsız bir ekonomiyle giriyoruz. Faiz indirme politikasının ve rekabetçi kur politikasının bir sonucu olarak enflasyon çok yüksek oranlara çıktı ve kendimizi yüksek kur, yüksek faiz, yüksek enflasyon sarmalının içerisinde bulduk.

Bu tablo, Türkiye’nin üreten, yatırım yapan, istihdam yaratan kesimlerini, başta nakit akışı, işletme sermayesi ve finansmana erişim olmak üzere pek çok alanda ciddi ölçüde zorlanıyor. İş insanlarımız bu öngörülemez ortamda bütçe ve yatırım yapamıyor.

Ülke olarak hiç vakit kaybetmeden riskimizi düşürmemiz, ulusal ve uluslararası yatırımcılara güven verecek bir iklimi yaratmamız, demokratik ve ekonomik reformlar ile de bu iklimi kalıcı hale getirecek adımları bir an önce atmamız gerekiyor. Çünkü biz biliyoruz ki, Türkiye bugüne kadar tüm badireleri, kaygılarını değil hayallerini büyüterek atlatmıştır” dedi.

 

 

 

“YENİ BİR UFKA VE STRATEJİYE İHTİYACIMIZ VAR”

 

Türkiye’nin bir dönüşümün eşiğinde olduğunu vurgulayan Turan şöyle devam etti; “İnsan ve çevrenin odağında olduğu bu dönüşüm sürecinde ‘yeşil ve dijital’ bir ekosisteme doğru evriliyoruz. İklim değişikliği odaklı yeşil ekonomiye geçişi esas alan, dijitalleşmeyi bir kaldıraç olarak kullanan, yeni girişimleri destekleyen, araştırma-geliştirme çalışmalarının önünü açan, KOBİ’lerin kapasitesini güçlendiren, küresel ekonomide etkin bir aktör olmayı hedefleyen yeni bir ufka ve yeni bir stratejiye ihtiyacımız var.

TÜRKONFED olarak üç tuzak olarak tanımladığımız ‘Orta Gelir-Orta Demokrasi ve Orta Eğitim’ Tuzakları’ndan kurtulmamız, 500 milyar dolarlık ihracata, 2 trilyon dolarlık gayrisafi milli hasıla ile 25 bin dolarlık kişi başına milli gelire ulaşma hedefimizin de yolu ve yöntemidir.

 

 

HÜSEYİN KIŞ: “ÇUKUROVALI BİLİNCİYLE BÖLGEMİZİN VE ÜLKEMİZİN KALKINMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 

Çukurova Bölgesi’nin Türkiye ekonomisinin en önemli merkez üslerinden biri olduğunu ifade eden ÇUKUROVASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış ise “Bölgemiz verimli toprakları, insan kaynağı, sağlık, tarım, turizm, sanayi, lojistik gücüyle birbirini tamamlayan ve bu alanlarda yatırıma hazır, güçlü bir bölgedir.

Bununla birlikte denizaşırı çalışmalarla ülkemizden Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’ya açılan bir kapı olup, ithalat ve ihracat konusunda hedefleri olan bir bölgeyiz. Bizler bu bölgede Adana ve Mersin olarak ayrı ayrı değil bir Çukurovalı bilinciyle adımlarımızı atıyor ve bölgemizin daha çok kalkınmasında güçlü bir metropol olarak hareket ediyoruz.

Bununla birlikte ülkemizin kalkınması adına yapacağımız her çalışmada, sağlam adımlarla ve Türk iş dünyasının ortak hedeflerinden sapmadan bölgemize katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından TÜSİAD’ın “Yeni bir Anlayışla Geleceği İnşa: İnsan, Bilim, Kurumlar” raporunun detayları, raporun Proje Koordinatörü Hüsamettin Onanç tarafından paylaşıldı. Toplantıda ayrıca iş insanlarının görüşleri dinlendi ve fikir alışverişinde bulunuldu.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.