Mersin Yaşam Gazetesi

Misafirler divanda ağırlanacak

Nazmi Akdağ

Mersin’de turizmin gelişmesi için konaklamalardaki yatak sayılarının artması gerekmektedir.

ANAP Hükümetleri döneminde Mersin’deki STK’lar Mersin ve ilçelerinde turizm alanlarının belirlenmesini için Ankara’ya çıkartma yapmışlardı.

Bu eyleme de o zaman ki MESİAD Başkanı Musa Timur öncelik etmişti.

Musa Timur’un hayalindeki Kazanlı-Tarsus Turizm alanı projesi vardı ve bunun yaşama geçirilmesi için Ankara’ya geniş kapsamlı bir yolculuk olmuştu.

O hareketin içinde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak bende bulunmuştum.

Mersin Milletvekillerinin tamamının katıldığı ziyaretti zamanın Turizm Bakanı Erkan Mumcu bizleri makamında kabul etmiş ve Mersin’in Turizmde atak yapması için katılımcıların görüşlerini almıştı.

Bakan Mumcu, önemli bir konuya değinmiş,”Mersin’e turist gelmesini istiyorsunuz, bu konuda da hükümet olarak bizden yardım talep ediyorsunuz. Ama turisti ağırlayacak kaç yatağınız var. Bunu düşündünüz mü” demiş ve eklemişti: “Yatak sayınızı artıracak yatırımlar yapınız,turist kendiliğinden gelir. ”

O görüşmede Kazanlı-Tarsus projesi de görüşüldü ve en kısa zamanda hayata geçirilmesi için Bakan Erkan Mumcu’dan söz alındı.

Gerçektende çok kısa sürede Kazanlı-Tarsus arasındaki alan turizm alanı olarak hükümet tarafından ilan edildi.

Kazanlı – Tarsus Turizm alanının ilan edilmesinde başta da söylediğim gibi dönemin MESİAD Başkanı  Musa Timur’un büyük katkıları olmuştur.

Ne yazacaktım nerelere geldim.

Son zamanlarda Mersin’de bol yıldızlı oteller yapılmaya başlandı.

En son olarak da ülkenin önde gelen oteller zincirinden biri olan Divan  Mersin’de çok güzel bir otelle Mersinlilerinin hizmetine girdi.

Divan Otelin Mersin’de yapılmasını sağlayan işadamı Göksel Çat ve ortakları böyle bir yatırımın Mersin’ e gelmesini sağlayarak Mersin Turizmine büyük katkı vereceklerine inanmaktayım.

Geçtiğimiz hafta sonunda Göksel Çat’ın davetlisi olarak Divan oteline gittim.

İnşaat sektöründeki başarısıyla kendini kanıtlamış olan Göksel Çat’a “Farklı bir sektör olan otelcilikte nereden çıktı” diye sordum.

Göksel Çat “İTÜ’de okurken her gün önünden geçtiğim Divan otelinin içine girip bir pasta dahi yiyemedim. Ama Divan grubu Mersin’de otel yapmak istiyoruz bizimle çalışır mısınız deyince yıllar önce hayran olduğum Divan grubunun teklifini memnuniyetle kabul ettim” dedi.

Yıllar öncesine dayanan hayranlık, bugün Mersin’e çok güzel bir tesisi kazandırmaya dönmüş bulunmakta.

Mersin’e gelecek konuklar artık Divan’da ağırlanacak.