Mersin Yaşam Gazetesi

Kılıç artığı

Cuma Erçe

Abdulkadir SELVİ’yi hemen herkes bilir. Bilmeyenlere kısaca hatırlatmak isterim. Gazetecidir kendisi biraz da yazar. AKP’nin en önemli savunucularından ve devletin derinliklerinde olan bitenden en önce haberi olanlardan birisidir. Çoğunlukla hükümet ve saray söylemek istediğini, yapmak istediğini veya planlarını önce onun ağzından duyurur ve nabız yoklar. Televizyonlardaki tartışma programlarının kadrolu katılımcısıdır. Sanırım herkes hatırlamıştır. Bu, Abdulkadir SELVİ’nin bilinen yönüdür. Bir de çok bilinmeyen bir yönü vardır. Bu yönünü açıklamak ve kamuoyu ile paylaşmamıza sebep olan olay geçtiğimiz hafta Devlet BAHÇELİ’nin Abdulkadir SELVİ için kullandığı ırkçı ve insanlık dışı ifadesidir.  Ne demişti BAHÇELİ? Kılıç artığı. Peki neden söyledi bu sözü? Ülkemizde bu söz kimler için söylenir ve Selvi ile bu sözün bağlantısı nedir? Biraz bu hususa değinmek istiyorum.

Kılıç artığı sözü Anadolu’da sıkça kullanılan bir ifadedir ve bir katliam itirafıdır. Bu söz Ermeniler ve en çokta Aleviler için kullanılır. Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti tarafından defalarca kılıçtan geçirilmiş Alevilerden sağ kalmayı başarmış olanları için kullanılır bu söz. 1915 yılında yaşanmış ve Ermenilerin topluca tehcirine yol açan ve bu esnada yüzbinlerce Ermeni’nin katledilmesine sebep olan acı olaylardan geriye kalmış Ermeni’ler için de kullanılan bir sözdür. İnsanın tüylerini diken diken eden bir söz. Vicdanları hoplatan ve insanı insanlığından utandıran bir söz. Normal zamanlarda ve demokratik bir ülkede sarfedilmesi cesaret isteyen ve sarfedenin ciddi bir şekilde cezalandırılmasını sağlayacak bir ifade. Kılıç artığı. Bu sözün muhataplarından birisi olarak yazıyorum bu sözü. Evet ben de kılıç artıklarındanım. Dedelerimi, ebelerimi kılıçtan geçirdiniz, geriye kalanları diyar diyar sürdünüz, yakaladığınızı katlettiniz, ırzına geçtiniz, devşirdiniz, asimile ettiniz, türlü oyunlar tezgahladınız. Ama yine de bitiremediniz. İşte ben de onların bir evladıyım. Soyumdan, geçmişimden onur duyuyorum. Belli ki siz de atalarınızın vahşetinden, cinayetlerinden, tecavüzlerinden dolayı gurur duyuyorsunuz. Tercih sizin tabi ki.  Bu da bizim farkımız olsun. Biz boyun eğmemenin, biat etmemenin, zalimin karşısında durmanın, haksızlığa karşı hakkın yanında yer almanın, zalime karşı mazlumun yanında yer almanın onurunu taşıyalım siz de katliamların gururunu yaşayın. Madımak’la övünün, Maraş’la, Çorum’la, Sivas’la övünün.

Bu ifadenin kullanıldığı kişi Abdulkadir SELVİ olunca durum bambaşka bir hal alıyor doğrusu. Bu söz bizlere şu mesajı açıkça veriyor . Ne kadar biat ederseniz edin, ne kadar teslim olursanız olun, diz çökün, yalvarın, ruhunuzu bile teslim edin, uşaklık edin, tetikçilik yapın, ne yaparsanız yapın taşıdığınız kimlik ve genlere işlenmiş adeta beyinlere mıhlanmış ırkçılığın, ayrımcılığın, faşist anlayışın hedefi olmaktan kurtulamazsınız. Evet ne kadar saklarsa saklasın Abdulkadir SELVİ Sivas Yıldızeli doğumlu bir Alevi. Dedesi de babası da, diğer aile bireylari de devrimci bir geçmişe sahip birisi. Hatta ablası Fatma KAYA’nın ifadesine göre Deniz Gezmiş Sivas’ta okurken evlerinde çok kalmış. Ancak bu zat Üniversite yıllarında bunların ağına düşmüş ve  şu an bulunduğu safı tercih etmiş. Ablası Fatma KAYA televizyonlarda gördüğümüzde kanal değiştiriyoruz diyor kendisi için. Amaaa işte kökeni, köçeği Alevi olunca BAHÇELİ’nin ırkçı saldırısından kurtulamıyor. Adıyaman Kahta’da görev yaptığım yıllarda orada yaşayan Ermenileri tanımıştım. Hepsi Müslüman olmuş, çoğu Haca gitmiş, beş vakit namaz kılıyorlar ve takke ile dolaşıyorlardı. Ancak halk onlara “dönme” diyor ve doğru dürüst ilişki geliştirmiyordu. Abdulkadir SELVİ’ye ne diyorlardır bilmiyorum ama, sanırım Bahçeli çoğunun duygularına tercüman oldu ve dedi diyeceğini. KILIÇ ARTIĞI…

Eyyy Kılıç artıkları kendinize gelin. Nerden geldiğinizi, nelere maruz kaldığınızı, kim olduğunuzu unutmayın. Sana reva görüneni görmezden gelmeyin. Tarihinizi unutmayın. Herşeye rağmen 72 millete aynı nazarda bakın, kimseyi horlamayın, barışın tarafında yer alın, bilimden asla şaşmayın, gericilikle her koşulda mücadele edin ama ruhunuzu satmayın, kimseye biat etmeyin. Faşizmin ideolojisinden uzak durun. Kılıç artığı bir arkadaşınız, dostunuz olarak söylüyorum ki. Yolumuz uludur, yoldan çıkmayın.