Mersin Yaşam Gazetesi

Mersin ikinci sınıf

Nazmi Akdağ

Batı deyince akla ilk gelen çağdaşlık,gelişmişlik gelir. Doğu deyince gelişimini tamamlamamış modern dünyaya ayak uydurmamışlık.

Nereden çıktı batı-doğu karşılaştırması diyebilirsiniz.

Yaz gelince insanlar bir yılın yoğun iş temposundan kurtulmak ve yorgunluklarını atmak için deniz kenarlarında dinlenmeyi tercih ederler.

Mersin sahillerindeki yazlık siteler ve oteller bu nedenle yaz aylarında yoğun bir şekilde misafirlerini ağırlar.

Ama Mersin sahillerine gelen misafirler malesef ikinci sınıf insan muamelesiyle karşılaşırlar.

Ülkemizin batısında yaz aylarında deniz kenarlarında inşaat yapmak Haziran ayından Eylül ayına kadar yasaklanırken Mersin’in Doğu Akdeniz’de olmasından dolayımı bu aylarda inşaatlar olanca hızıyla devam eder. Bu uygulama nedeniyle dinlenmek için gelen tatilciler adeta işkence ile karşılaşırlar.

Sabahın erken saatinden akşamın geç saatlerine kadar inşaat gürültüsünden bırakın dinlenmeyi tatillerini daha da yorgun bir şekilde tamamlamak zorunda kalırlar.

Antalya’dan başlayarak batı sahillerinde yaz aylarında inşaatlar yerel yöneticiler tarafından yasaklanırken,Mersin’deki yerel yöneticiler bu uygulamayı Mersin sahilleri için neden uygulamaz bir anlam veremiyorum.

Mersin sahillerindeki site yöneticileri bile yaz aylarında site içinde gürültülü tadilata izin vermezken başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve ilçe Belediye Başkanları bunu neden düşünmezler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi bırakınız tatilcilerin yaz aylarında rahat bir tatil yapmasını sağlamak yaptığı uygulamalarla adeta bir daha Mersin sahillerine gelmeyin demekte.

Mersin Büyükşehir Belediyesi daha önce ilçe belediyeleri veya özel kişiler tarafından işletilen sahildeki koyları kendi kurduğu şirkete devredince şikayetler artmaya başladı.

Belediyelerin görevi kar amaçlı şirketler kurarak ticaret yapmak değil.

Kentindeki insanların daha mutlu ve huzurlu yaşamalarını sağlamaktır.

Büyükşehir Belediyesinin sahil bandındaki hizmetlerinde vatandaşların nasıl mağdur edildiğini gözlemleyen Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu,yaptığı açıklamada “İlimizin gözbebeği sahillerinde alınmayan çöp yığınları,akmayan duş ve tuvalet suları nedeniyle çok kötü görüntüler ortaya çıkmıştır. Şehrimizin imajını yerle bir eden bu görüntüleri  Mersin İlimiz ve halkımız hak etmediği gibi insan sağlığı ve çevre kirliliği açısından da son derece zararlı ve kötü görüntülerdir.”

Bu tür şikayetler sadece Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu tarafından dile getirilmiyor.

Bayram tatilini Mersin sahillerinde geçirmek için gelen vatandaşlardan dinlemek mümkün.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen koylarda aksayan hizmete karşın alınan ücretlerinde çok yüksek olduğu dile getiriliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı  Burhanettin Kocamaz daha önce olduğu gibi hatayı kabul etmek yerine yine eleştirenlerimi suçlayacak merak ediyorum.