Mersin Yaşam Gazetesi

Komisyon borçlanma talebine ret verdi, meclis krizi şimdilik erteledi

Komisyon borçlanma talebine ret verdi, meclis krizi şimdilik erteledi

CHP'li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e 165 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesine dair önerge, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda AKP ve MHP'li üyelerce reddedildi. Meclis,  uzun tartışmalar sonunda raporun yeniden komisyona gönderilmesini, borçlanma yetkisiyle ilgili son kararın diğer meclis oturumunda verilmesini kararlaştırdı.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı ikinci bileşim toplantısı, Kongre ve Sergi Sarayı'nda Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, Başkan Vahap Seçer'e 165 milyon liralık borçlanma yetkisi verilmesiyle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu'nun ret kararı da ele alındı.

Komisyon raporu üzerine söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,"Komisyon borçlanmayı reddediyor ama festival harcamalarını artırıyor. Önemli değil Büyükşehir Belediyesi bize festival parası vermesin. Ama burada aldığımız kararları vatandaşa başımız dik anlatabilelim" dedi.

CHP'li meclis üyesi Serhat Dövenci, "Borçlanma ile belediye zaman kazanır, 6 ay içinde bu işler düzenlenir. AKP'li ve MHP'li arkadaşlardan bazılarının vicdanının sızladığını biliyorum. Yukardan gelen talimatlarla hareket etmemek lazım" derken CHP'li meclis üyesi Mehmet Semih Nane de, "165 milyon liralık borçlanma yetkisi verilirse sadece 2 aylık masrafımız kadar borçlanmış olacağız. 165 milyon liraya onay verirseniz, sadece 3 aylık banka kredisi taksiti kadar borçlanmış olacağız. Bu borcu biz getirmedik. Geldiğimiz de bu borcu kucağımızda bulduk. Bu borç meclisin borcu, Mersinlilerin borcu. Mersin'in selameti için bu borcu ödememiz lazım. Bizim dükkanı çevirmeye ihtiyacımız var. Biz sizden 6 ay, 12 ay değil. Dükkanı 2 ay çevirecek kadar para istiyoruz" diye konuştu.

CHP'li meclis üyesi Muhittin Ertaş da, " Borçlar içinde 5 bin lira, 10 bin lira esnaf alacakları var. Esnafın bırakın 6 ay para alamamayı, bir aylık gecikmeye dahi tahammülü yok" ifadelerini kullandı.

 

MHP grubu ne dedi?

 

MHP grubu adına söz alan Mahmut Tat da, "Kime ne kadar borç ödenecek, hepsini biz de biliyoruz. Aldık içerden. Belediye sıkıntıda. Mersin halkı bunu bilsin. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni kilitlemek istemiyoruz. Biz başkan Seçer'den 2.7 milyar borcun hesabını sormuyoruz. Başkan Seçer'in bu borcun hesabını sormasını istiyoruz" diye konuştu.

CHP grubu adına söz alan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de, "Burada tribünlere mesaj vermenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Olumsuz imza veren 4 komisyon üyesinin bir açıklama yapmasını beklerdim. 'Siz öyle demeseydiniz, hakaret etmeseydiniz biz evet verecektiniz' diyorsunuz. Arkadaşlar ciddiyetle yaklaşalım. Bunun pazartesisi var. Bu insanlar maaş ister, otobüsler mazot ister. Bir işletmeyi borç değil, nakit akışının kesilmesi batırır. Bu belediyenin de nakit akışına ihtiyacı var. Bu kadar basit" ifadelerini kullandı.

CHP'li belediye meclisi üyesi Abdurahman Yıldız da,  "Bu borçlanma engellenirse bundan en fazla Çamlıyayla, Aydıncık, Bozyazı, Anamur gibi ilçeler etkilenir. Bu borç bizim borcumuz değil. MHP'li başkanın borcu. Borçlanma yapılır yapılmaz. Borçlanma yapılmasa da CHP'li belediye gerekirse sokakta kendi işini yapar. Ama siz bu borçlanmayı engellerseniz 10 bin liranın altında alacağı olan binlerce esnafın para almasını engelleyeceksiniz" dedi.

 

Rapor komisyona iade edildi

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de, " Ben önünüzden bir şey kaçırmıyorum. Bir şey saklamıyorum. Ben bu parayı ne yapacağım? Çocuk yazıyor, Vahap amca sinekler bizi yedi. Para yoksa ilacı nasıl alacaksınız" diye konuştu.

Vahap Seçer, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun, başkanlık makamına borçlanma yetkisi verilmesi önergesini reddeden raporunun komisyona iadesini, komisyonun konuyu yeniden değerlendirmesini önerdi. Yapılan oylama sonunda rapor yeniden Plan ve Bütçe Komisyonu'na iade edildi  ve Başkan Seçer'in borçlanma yetkisi alması diğer meclis oturumuna kaldı.