Mersin Yaşam Gazetesi

Savcılık, 19 avukatı TEM'e sormuş!

Savcılık, 19 avukatı TEM'e sormuş!

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, açlık grevlerine dikkat çekmek için adliye önünde oturma eylemi yapan 19 avukat hakkında soruşturma açtı, ayrıca Terörle Mücadele Şubesi'ne yazı yazarak, avukatların terör örgütü üyesi olup olmadıklarının araştırılmasını istedi. Avukatlar, "Savcılığın dosyada şüpheli sıfatıyla soruşturma konusu yaptığı 19 avukat Mersin Barosu üyesi avukatlardır. Savcılığın yazmış olduğu müzekkere açıkça avukatlık mesleğinin onuruna saldırıdır" diyor.

Hapishanelerde tecridin kaldırılması talebiyle yapılan açlık grevlerine dikkat çekmek isteyen Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat, Mersin Adliyesi önünde oturma eylemi yapmıştı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, 9 Nisan'da yapılan eyleme katılan 19 avukat hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve 'kamu kurumu veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesi' iddialarıyla soruşturma açtı. Savcılık ayrıca Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne de bir yazı yazarak, avukatların terör örgütüyle bağının olup olmadığının incelenmesini istedi.

Hakkında soruşturma açılan avukatlar adına gazetemize açıklamalarda bulunan Avukat Hoşyar Sarıyıldız,   daha fazla can kaybı yaşanmasının önüne geçilmesi ve hükümetin kritik aşamaya varan açlık grevleri konusunda duyarlılık göstermesi için eylem yaptıklarını söyledi.

Sarıyıldız, "Nitekim bu ve benzeri etkinlikler sebebiyle hükümet Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine izin vermiştir. Bu gelişmelere rağmen bu talebi dile getiren avukatlar hakkında soruşturma başlatılması soruşturmaların ciddiyeti konusunda şüphe yaratmıştır" dedi.

 

Toplantı ve gösteri düzenleme hakkının anayasayla güvence altına alındığını, önceden izin alınmayan, toplumsal tepki ve refleksle ani gelişen toplantı ve gösterilerin de aynı anayasa maddesiyle güvence altında olduğunu ifade eden Sarıyıldız,  "Kamu kurumu veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesi iddiası da etkinliğin 12:20 de çalışma saatleri dışından ve Adliye bahçesinde yapılmış olmasından ötürü asılsızdır" diye konuştu.

 

Sarıyıldız, savcılığın kullanmış olduğu üslup ve takındığı tavır hukuki bulmadıklarını, avukatlar hakkında terör örgütü üyesi olup olmadığı hususunda TEM'e yazılan müzekkerin kabulünün mümkün olmadığını da belirterek şunları söyledi:

"Devlet bireyi bir suçla itham ettiğinde, kesinleşmiş bir mahkeme hükmü verilinceye kadar, bu kişinin maddi ve manevi varlığını her türlü haksız saldırıdan korumakla yükümlüdür. Bu nedenle çağdaş devletlerin hukuk sistemlerinde insan onurunun korunması amacıyla kişilerin lekelenmeme hakkı öncelikli olarak korunan haklar arasında yer alır. Lekelenmeme hakkı kapsamında avukata, kendisini anlatma ve maddi hakikatin ortaya çıkmasına yardımcı olma, endişelenmeme, varsa inceleme dosyasında hatalı bilgi ve belgelere cevap verme adına, henüz inceleme aşamasında olsa da avukatın dosyadan haberdar edilmesi gerekirken tam tersi TEM’den örgüt üyesi olup olmadığımızın sorulmuş olması açıkça lekelenmeme hakkımızın da zedelendiğini göstermektedir.  Savcılığın dosyada şüpheli sıfatıyla soruşturma konusu yaptığı 19 avukat Mersin Barosu üyesi avukatlardır. Savcılığın yazmış olduğu müzekkere açıkça avukatlık mesleğinin onuruna saldırıdır.  Bizler ÖHD'li avukatlar olarak açılan soruşturmalardan çekinmediğimizi, hak ihlallerinin önlenmesi ve daha fazla can kaybının yaşanmaması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz" ifadelerini kullandı.