Mersin Yaşam Gazetesi

İlkokul öğrencisine, imam hatip okulu propagandası

İlkokul öğrencisine, imam hatip okulu propagandası

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Mersin’de okulların neredeyse diyanet,vakıf ve demek yönetici ve elemanlarının çalışma alanlarına dönüştürüldüğünü söyledi. Muşlu, “İmam Hatipleşme dayatması ve propagandası da gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin Toroslar Mustafa Kemal İlkokulu’nda, okulun uygun bir mekanında öğrencileri toplayan Toroslar İmam Hatip Ortaokulu personeli, öğrencilere imam hatipleşmeyi özendiren videolar izletip konuşmalar yaparak onları imam hatiplerde okumaya yönlendirmeye çalışmışlardır. Bu uygulamalar neredeyse her okulda yapılmaya çalışılmaktadır. Bu uygulamalara bir an önce son verilmesini istiyoruz" dedi.

 

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bazı dini vakıf ve dernekler ile imzaladığı protokoller nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Okulların MEB ile dini vakıf ve dernekler arasında imzalanan protokoller nedeniyle bazı dini vakıf ve derneklerin temel faaliyet alanları haline getirildiğini ifade eden Muşlu “MEB’e bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün Ensar Vakfı ile 16 Mart 2017 yılında imzaladığı işbirliği protokolü sendikamızın başvurusu üzerine iptal edilmesine rağmen, çeşitli il ve ilçelerde MEB ile Ensar Vakfı arasındaki işbirliğinin kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğü anlaşılmaktadır” dedi.

Türkiye’de İmam Hatip Okullarında okuyan toplam öğrenci sayısının 2018 itibariyle 1 milyon 350 bin 611’e çıkarıldığını anlatan Muşlu, bu rakama ulaşılmasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel çabasının olduğunu söyledi.

Muşlu, “İmam Hatip Okullarında öğrenim gören öğrenci sayısında artış olması bu okulların öğrenciler ve velileri tarafından kendi doğallığında tercih edildiği anlamına gelmemektedir. Söz konusu artış çeşitli yönlendirme yöntemleri, seçeneksiz bırakma ve kamu yönetimi erkini bu doğrultuda kullanmanın sonucudur" dedi.

 

OKULLARDA İMAM HATİP PROPAGANDASI YAPILIYOR

 

Mersin’de de okulların neredeyse diyanet,vakıf ve demek yönetici ve elemanlarının çalışma alanlarına dönüştürüldüğünü anlatan Muşlu, “İmam Hatipleşme dayatması ve propagandası da gün geçtikçe artmaktadır. Örneğin Toroslar Mustafa Kemal İlkokulu’nda, okulun uygun bir mekanında öğrencileri toplayan Toroslar İmam Hatip Ortaokulu personeli, öğrencilere imam hatipleşmeyi özendiren videolar izletip konuşmalar yaparak onları imam hatiplerde okumaya yönlendirmeye çalışmışlardır. Bu uygulamalar neredeyse her okulda yapılmaya çalışılmaktadır. Bu uygulamalara bir an önce son verilmesini istiyoruz. Bu uygulamalara onay veren amir ve idarecileri de yasalara uymaya,özel yönlendirmelere son vermeye davet ediyoruz. MEB ile dini vakıf ve demekler arasında imzalanan tüm protokoller iptal edilmelidir. Hangi gerekçeyle olursa olsun eğitim alanının dini vakıf ve derneklerin  temel faaliyet alanı haline getirilmesi uygulamalarına derhal son verilmeli, eğitimin yok olma noktasına getirilen laik, bilimsel ve kamusal niteliği güçlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.