Mersin Yaşam Gazetesi

Talay aday adaylığını gövde gösterisiyle açıkladı

Talay aday adaylığını gövde gösterisiyle açıkladı

Eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, CHP’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını miting havasında geçen bir basın toplantısıyla duyurdu. Talay, başkan olması durumunda kimseyi dışlamayacaklarını, Mersin’in marka değerini yeniden yaratacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz dönemlerde Mersin milletvekili ve Kültür Bakanı olarak görev alan İstemihan Talay, 2019 Yerel Seçimleri’nde CHP’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için uzun süredir saha çalışması yürütüyordu.

Talay, CHP Mersin İl Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıyla aday adaylığını ilan etti ve partilerden destek istedi.

Talay’ın açık havada yaptığı toplantıya yüzlerce partili katıldı. CHP Mersin milletvekilleri Cengiz Gökçel, Ali Mahir Başarır, Alpay Antmen, CHP İl Başkanı Adil Aktay, Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel, eski il başkanları Faruk Akar, Yılmaz Şanlı ve Abdullah Özyiğit de toplantıya katıldı. Sunucu, Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından Aytuğ Atıcı ve Ali Galip Özkan’ın da toplantıya katıldığını anons etti.

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, bir zamanlar yerel yöneticiliğin başarı simgesi olarak gösterilen Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’in kendi partileri tarafından görevden alındığına işaret ederek, “AKP’nin yerel yönetimlerde bir başarı hikâyesi yoktur. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kocamaz’a ise partisi MHP’nin verdiği not ortadadır” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı, eski Kültür Bakanı İstemihan Talay konuşmasına Hacı Bektaş-i Veli’nin ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ sözleriyle başladı.

AKP iktidarının Türkiye’yi 16 yıldır korku ve baskı ile yönettiğini kaydeden Talay, “Bu süreçte teslim alamadıkları tek şehir Mersin oldu” dedi.

Atatürk’ün, “Mersinliler, Mersin’e sahip olunuz” sözünü hatırlatan Talay, doğum yeri, inancı, dili ne olursa olsun Mersin’de ekmek yiyen herkesin Mersinli olduğunu ifade etti.

Talay, belediye başkanı olması durumunda kimseyi inancından, dilinden ötürü dışlamayacaklarını, herkese eşit hizmet götüreceklerini, gençleri yönetime katarak Mersin’in marka değerini yeniden yaratacaklarını söyledi.

(FOTOĞRAF: ABİDİN YAĞMUR)