Mersin Yaşam Gazetesi

Turist sayısı arttı, turizm geliri düştü

Turist sayısı arttı, turizm geliri düştü

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, turizmde ziyaretçi sayısının arttığını, bu artışın aksine gelirlerde düşüş yaşandığını söyledi.

 

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, bu yıl turizmin gösterdiği tabloyu analiz etti. Ağustos 2016’da Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısının, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 37,96 azalıp 3,18 milyon kişi olduğunu söyleyen Demir, bu yıl Ağustos ayında 4,6 milyon ziyaretçiyle sektörde dönüm noktası yaşandığına dikkat çekti.

 Ancak bununla birlikte toplam gelirin yüzde 2,8 oranında düşmesinin 2016 yılı zararının telafi edilemediğinin göstergesi olduğu bilgisini veren Demir, “Teşviklerin sürmesi önemli, ancak temel çözüm makro bakış açısıyla siyasi barışın sarsılmaması” dedi.

 Türkiye’ye gelen turist sayısında 2017 yılında yıllık bazda ve her bölgede önemli artışlar olduğunu da sözlerine ekleyen Demir, “Ziyaretçi sayısı yüzde 26,4 artarak 21,9 milyona ulaştı. Yalnız Ağustos ayının yüzde 46,35’lik artışı son derece etkili oldu. 4,6 milyon ziyaretçi ile sadece Ağustos ayı, ilk 8 aylık verilerden yüzde 21’lik pay alıyor. Bu rakamlara baktığımızda ilk 7 ayın artışının ise görece daha sınırlı olduğu ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.