Mersin Yaşam Gazetesi

Hırsızlık için vinç kiraladılar: Yağma Mersin’in hastanesi!

Hırsızlık için vinç kiraladılar: Yağma Mersin’in hastanesi!

ABİDİN YAĞMUR

Eski MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi kaderine terk edildikten sonra hırsızların yağmasına uğradı. 2 yıl içinde sahipsiz binanın kapılarını, pencerelerini, metal aksamlarını söken hırsızlar, işi bahçedeki trafoyu götürmek için vinç kiralamaya kadar götürdü. Çevre sakinleri, “Hastane taşındıktan sonra koskoca bina boş kaldı. Güvenlik önlemi de yok. Her gün hırsızlık oluyor. Bina uyuşturucu bağımlıları ve fuhuş yapanlarca kullanılıyor” diyor.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, uzun süre şehir merkezindeki bir binada hizmet verdikten sonra 2 yıl önce yeni binasına taşındı. Eski üniversite hastanesi binası ise boş kaldı. İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hissesi bulunan bina, şehirde hastane binası ve derslik açığı olmasına rağmen herhangi bir kuruma tahsis edilmediği gibi güvenlik önlemi de alınmadı.

Adliye binasının arkasında, Diş Hastanesi, Gazi Lisesi, Halk Eğitim Merkezi gibi kamu binalarının arasında olan binada güvenlik görevlisi olmadığı için kısa sürede hırsızlar dadandı. Hırsızlar, terk edilmiş binanın kapılarını, pencerelerini, metal aksamlarını, lavabo ve musluklarını hatta bahçedeki mazgalları bile çaldı. 2 yıl içinde bina harabeye döndü, hurda değeri olan ne varsa çalındı. Hastanenin taşınmasının ardından kalan çok sayıda evrak da bahçede yakıldı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN!

http://mersinyasam.net/FotoDetay.aspx?id=17

Çevre sakinlerinin anlatımlarına göre hırsızlar sadece geceleri değil, gündüz saatlerinde binaya girerek hurda değeri olan aksamları çalıyor, ihbar üzerine gelen polisler hırsızları kovalıyor ancak polis ekipleri gittikten sonra hırsızlar yeniden binaya girerek yağmaya devam ediyor. Çevre sakinleri, “Hırsızlar o kadar rahat ki bazen gruplar arasında çalınacak eşya ve aksam konusunda kavgalar çıkıyor. ‘O benim eşyam onu alamazsın’ diye birbirleriyle kavga ediyorlar” diyor.

Eski MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi binasının içinde çalınacak bir şey kalmayınca hırsızlar bahçedeki havalandırma ünitelerini söktü, trafodan binaya uzanan kabloları ve trafonun bazı elle sökülebilecek bazı parçalarını da sökerek götürdü.  Hırsızlar,  işi bahçedeki trafoyu götürmek için vinç kiralamaya kadar vardırdı.

 

Polis gelince vinci bırakıp kaçtılar

 

Çevre sakinlerinden edinilen bilgiye göre bir grup hırsız, Çarşamba günü öğle saatlerinde vinç kiralayarak eski hastane binasının bahçesine geldi ve trafo ünitesini vinçle kaldırıp kamyona yüklemek istedi. Bitişik binada bulunan Diş Hastanesi çalışanları durumu fark edince polise haber verdi. Polis ekipleri olay yerine gelince hırsızlar kaçtı. Olayın hırsızlık amaçlı olduğunu bilmeyen vinç operatörü, yerinden söktüğü trafo ünitesini yeniden yerine bıraktı.

Hırsızların vinç kiralayarak trafo ünitesini sökmeye çalışması ve ünitenin yeniden yerine konulması cep telefonu görüntülerine de yansıdı. İki ayrı görüntü çeken bir kadın, “Az önce eli sopalı insanlar buradaydı. Polise haber verdik. Şu an da vinç trafoyu olduğu gibi yerine koyuyor. Eli sopalı kişiler az önce buradaydı, şimdi aşağıda bekliyorlar. Bir sürü insan, ihale aldık diye trafoları söküp götürüyorlar” diyor.

 

'Koskoca bina boş kaldı'

 

Çevre sakinleri, eski MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi binasının hırsızlarca yağma edilmesinin yanı sıra, binanın uyuşturucu bağımlıları ve fuhuş yapan kişilerce de kullanıldığını belirterek, “Hastane taşındıktan sonra koskoca bina boş kaldı. Güvenlik önlemi de yok. Her gün hırsızlık oluyor. Bina uyuşturucu bağımlıları ve fuhuş yapanlarca kullanılıyor. Bütün bunlar gündüz gözüyle oluyor. Bir olay gördüğümüzde polise haber veriyoruz. Polis gelip bu kişileri kovalıyor ama polis gider gitmez yine gelmeye başlıyorlar” dedi.