Mersin Yaşam Gazetesi

Vergide varız, yatırımda yokuz

Vergide varız, yatırımda yokuz

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde(TBMM) düzenlediği basın açıklamasında Mersin’in çözülmeyen sorunlarını dile getirdi.

Sözlerine yeni yasama yılının iyi gelişmeler ile sürmesi dilekleriyle başlayan Atıcı “Mersin, tahakkuk eden vergi açısından Türkiye’de 6’ıncı sırada yer almaktadır. 2016 yılında Mersin’de 9,5 milyar TL’lik vergi tahakkuku oluşmuş ve yaklaşık 7,7 milyar TL de vergi tahsilatı gerçekleşmiştir. Bu kadar vergi ödeyen bir kent, yatırım konusunda ise çok gerilerde bırakılmış ve 22. sırada yer almıştır. AKP 15 yıldır Mersin’e vadettiği projeler nedeniyle oy almış ancak sözlerini çok büyük oranda tutmamıştır. Bununla birlikte AKP Mersin’in doğal güzelliklerini bir bir yok edecek projeleri gerçekleştirme konusundaki ısrarını sürdürmektedir” dedi.

Atıcı “AKP hükümetince Mersin’in ötelenmeye çalışılan tüm bu sorunlarına çözüm bulunana kadar, yılmadan yorulmadan her platformda Mersin’in hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Mersin yandaşlara peşkeş çekiliyor’

Mersin’in AKP tarafından yandaşlara peşkeş çekildiğini söyleyen Atıcı “Gülnar ilçesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali, pimi çekilmiş bomba gibi Mersin’in kucağına bırakılmak üzeredir. Bunlar yetmezmiş gibi Silifke İlçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesinde bulunan, iki koyun iç içe olduğu bir bölge Orman Genel Müdürlüğü tarafından 30 adet 3 katlı villa yapılmak üzere kiralanıyor. Diğer taraftan, Silifke-Taşucu Limanı ve Liman Geri Sahası’nı ihaleyle 36 yıllığına kiraladılar, şimdi de satıyorlar” dedi.

‘Sözde her sene havaalanı da Antalya-Mersin yolu da bitiyor’

Yapılan projelerin göz boyamanın ötesine gitmediğini söyleyen Atıcı “AKP, Mersin-Antalya yoluyla vatandaşın aklıyla dalga geçmektedir. 2002 yılından beri her sene bu yolun bitecekmiş gibi gösterilmesi vatandaşları çileden çıkartmıştır. Her seçim döneminde, yapılanlar göz boyamanın ötesine gidememektedir. Projeler arasında olan Çeşmeli- Taşucu Otoban yolu, yine vaatler arasında olan Mersin-Adana-Gaziantep yolu, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesini otobana bağlayacak bağlantı yolu defalarca söz verildiği halde yapılmamıştır? Bizim bir de defalarca temeli atılan Çukurova Uluslararası Havaalanı var. Mersin halkı adına soruyorum, 2010 yılından beri her seçime malzeme yapılan Çukurova Havaalanı’na ilk uçak ne zaman inecek?” dedi.

Üretici zor durumda

Mersin narenciye ürecisinin kaderiyle baş başa bırakıldığını söyleyen Atıcı “Hasat zamanını zararla geçiren birçok üretici borçlarının ertelenmesini bekliyor. Şeftali üreticisi ürününü bu sene 30 kuruştan satıyor. Erdemli’de narenciye üreticisi ürününü satamadığı gibi dalında bedavaya toplatamıyor.  Mersin narenciye üreticisi kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Anamur ve Bozyazı’da 100 bin ailenin geçim kaynağı olan muz, sınırlarımızdan farklı yöntemlerle ülkemize sokulan kaçak muzdan dolayı her geçen gün fiyatı düşmektedir. Muz üreticilerini korumak ve piyasayı dengelemek amacıyla ithal edilen muzun daha uygun şartlarda ve kalitede denetlenmesi, yerli üretimde en büyük paya sahip bölge olan Mersin’de, Mersin Gümrük Müdürlüğüne bir Muz İhtisas Gümrüğü kurulması şarttır” dedi.

Ekolojik sistem korunmuyor

Ekolojik sistemin korunmadığını Kazanlı’da ki zehirli atığın hala temizlenmemesine ve yapımı planlanan balık çiftliklerine de tepki gösteren Atıcı “Mersin’in kalbi Akdeniz İlçesi, Kazanlı bölgesinde bulunan, 1.5 milyon ton Krom (+6) zehirli atık halen temizlenmemiştir. Mersin bu zehirli atıkla yaşamak zorunda bırakılıyor. Çevre Bakanlığı bu tehlikeli atıkların tamamının bertaraf işleminin ise en erken 2023 yılında tamamlanabileceğini ifade ediyor. Yani AKP hükümeti, 1,5 milyon ton tehlikeli krom atığıyla Mersinlileri kaderine terk ediyor ve 2023 yılına kadar bu zehirle birlikte yaşamamızı istiyor. Mersin sahillerinde yapımı planlanan balık çiftliklerinin Akdeniz'in ekosistemini ve halkın sağlığını bozacağı bilinmektedir. Balık çiftlikleri, Muğla'da denizi çok kirletmiş, verimli üretim yapılamadığı için sökülmüştür, şimdi de Mersin'e kurulmak istenmektedir” dedi.