Mersin Yaşam Gazetesi

Nikah salonunda medeni kanun eylemi

Nikah salonunda medeni kanun eylemi

 

GÖKAY BAŞCAN

 

İmamların resmi nikah kıyabilme yetkisi veren düzenlemeye tepki gösteren Yurttaş Hareketi üyeleri, gelin duvaklarıyla Yenişehir Nikah Salonu gelerek nikah kıydıran çifti tebrik etti. Yurttaş Hareketi adına  Avukat Şerifi Arıcı Yıldız, nikahı kıyılan çifti tebrik ederek çiçek ve medeni kanun kitapçığı hediye etti.

Nikah törenin ardından salonun bahçesine çıkan çift Yurttaş Hareketi üyeleriyle fotoğraf çektirerek, düzenlemeye tepki gösteren yurttaşlara destek verdi.

İçişleri komisyonunda kabul edilen tasarıya göre il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasında yer alabilecek. Yapılan düzenlemeye tepki gösteren Yurttaş Hareketi üyeleri başlarına taktıkları duvaklarla nikah törenine katılarak nikah kıydıran çifti tebrik etti. Yurttaş Hareketi adına konuşan Avukat Şerife Arıcı Yıldız “1926’da kabul edilen Türk Medeni Kanunu kadınlarımızın medeni haklarının güvencesidir. 5 Ekim 2017’de kamuoyunda müftülere nikah yetkisi yasası olarak bilinen ‘Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’ tasarısı içişçileri komisyonundan geçmiştir.  Bu yasa Türk Medeni Kanunu’na, Devrim kanunlarını koruyan Anayasamıza ve laikliğe açıkça aykırıdır” dedi.

Laik sisteme ağır bir darbe vurulmak istendiğini söyleyen Arıcı “Eğitim sistemine yapılan müdahaleleri laik eğitim tasfiye edilirken bu yasa ile medeni yaşamda da laiklik ortadan kaldırılmak istenmektedir. Çocuk evliliklerinin önü açılmak, çocuk istismarının üstü örtülmek istenmektedir. Bilinmelidir ki bundan sonra adım evlilik yaşının düşürülmesi olacaktır” dedi.

Müftünün, imamın resmi nikah yetkisini kabul etmeyeceklerini söyleyen Arıcı “Bizler laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti kadınları olarak bu oldu bittiyi kabul etmiyoruz. Cumhuriyetin, devrim kanunlarının, Türk Medeni Kanunun kazanımlarından vazgeçmiyoruz. Tüm yurttaşlarımı ve meclisteki vekillerimizi bu konuda duyarlılığa, kanun teklifine itirazlarını demokratik yollarla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne iletmeye çağırıyoruz” dedi.