Mersin Yaşam Gazetesi

17 ülkeden engelli sanatçılar Mersin’de buluştu

17 ülkeden engelli sanatçılar Mersin’de buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve dünyada bir ilk olan Engelsiz Sanat Festivali’nin açılış korteji renkli görüntülere sahne oldu.

 

Engelli sanatçıların yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da katıldığı kortej, belediye binası önünden Cumhuriyet Alanı’na kadar bando eşliğinde yürüdü. Kortejde Fransa, Çin, Polonya, ABD, Litvanya, Brezilya, Romanya, Tataristan, Kosova, Venezuela, Rusya, Hollanda, Kırgızistan, Arnavutluk, Almanya ve KKTC bayrakları taşındı.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  Mersin açısından çok özel ve güzel bir gün yaşandığını belirterek, “Dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu festival dünyada ilk kez hayata geçiyor ama son olmamasını diliyorum. Bu festivalin yaşaması için üzerimize düşen gayreti göstereceğiz” dedi.

 

Festival dolayısıyla yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda sanatçı, yazar, çizerin Mersin’e geldiğini belirten Kocamaz, “Festivalimizin Mersin’e, Türkiye’ye ve insanlık alemine hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Kocamaz, “Engelli kardeşlerimizin diğer vatandaşlarımızdan hiçbir farkı olmadığını, toplumun eşit vatandaşları olduğunu vurgulayarak bugünlere geldik. Bir yandan kenti engelli vatandaşlarımızın rahatça kullanmasına yönelik çalışmalar yürütürken bir yandan da bu kardeşlerimiz için her türlü sosyal projeyi hayata geçirdik” diye konuştu.