Mersin Yaşam Gazetesi

Gözaltına alınan avukatlar: Toplum savunmasız bırakılıyor

Gözaltına alınan avukatlar: Toplum savunmasız bırakılıyor

GÖKAY BAŞCAN

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ‘terör örgütü propagandası’ yapmak iddiasıyla gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan avukatlar, kolluk güçlerinin avukatlar hakkında sahte tutanak tanzim ettiğini, savcılığın da bu tutanaklara dayanarak gözaltı kararı verdiğini iddia etti. Avukatların ortak açıklamasında, operasyonun hem avukatlara, hem topluma gözdağı vermek için yapıldığı ileri sürüldü ve “Toplum savunmasız bırakılmak ile yüz yüzedir” denildi.

 

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Mersin Barosu avukatlarından Özgür Çağlar, Mehmet Altuntaş, Sabahat Gençtarih, Onur Kale, Emrullah Şam, Ali Bozan ve Rıza Oğuz gözaltına alınmış, avukat Bedri Kuran hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

Dört gün gözaltında tutulduktan sonra adliyeye çıkarılan ve adli  kontrol şartıyla serbest bırakılan avukatlar, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında operasyona tepki gösterdi.

 

Avukatlar adına açıklama yapan İHD MYK üyesi Avukat Özgür Çağlar, avukatların evlerine çok sayıda polisle baskın yapılmasını ve kendi iradeleriyle adliyeye ifade vermeye giden avukatların gözaltına alınmasını kınadı.

 

Sabahat Gençtarih, Emrullah Şam ve Ali Bozan’ın evlerindeki aramaların küçük çocukların gözü önünde yapıldığını, bir emniyet amirinin Ali Bozan’ın 8 aylık hamile eşini iteklediğini kaydeden Çağlar, “Bürolarımızda hukuka aykırı şekilde arama yapan savcı ve TEM şube polisleri incelenmesi yasak olan evrakları incelemiştir. Arama hukuksuzluğu avukatların UYAP’a giriş için kullandıkları flash belleklere el koymaya kadar götürülmüştür. Meslektaşlarımızın Batman ilinde yapılan bir düğüne katılmalarının ‘örgütsel toplantı’ olarak yansıtılmasına, buna dair sahte tutanaklar tanzim edilmesine sessiz kalan Cumhuriyet Başsavcısı anayasa ile güvence altına alınan lekelenmeme hakkımızı açıkça ihlal etmiştir” dedi.

 

'Yaptıklarımızın hukuk çerçevesinde olduğundan admız gibi eminiz'

 

Sahte tutanak tanzim edilmesiyle ilgili iddialarını yargıya taşıyacaklarını belirten Çağlar, “Şahsımıza yönelik olarak, haksız ve soyut iddialarla yapılan bu avukat operasyonunun muhalif avukatları baskı altına alma mesajı taşıdığını görmekteyiz. Ayrıca bu operasyonla topluma bir başka perdeden korku mesajları verildiği de açıktır. Toplum savunmasız bırakılmak ile yüz yüzedir. Yaptığımız her şeyin, attığımız her adımın hukuk çerçevesinde olduğundan adımız gibi eminiz ve yaptıklarımızdan pişman değiliz” diye konuştu.