Mersin Yaşam Gazetesi

MİY yine kongre kararı aldı: Büyük hayallerle geldi, veryansın ederek gidiyor

MİY yine kongre kararı aldı: Büyük hayallerle geldi, veryansın ederek gidiyor

Geçtiğimiz şubat ayında Mersin İdman Yurdu Başkanlığı’na seçilen Mahmut Karak, kulübü olağanüstü kongreye götüreceklerini ve kendisinin aday olmayacağını söyledi. Karak, başkanlığı devraldığında kulübün borcunu 74 milyon olarak açıklamıştı. 7 ay sonra bu rakamı 100 milyon lira olarak açıkladı. Görevde oldukları süre içinde yeni borç yapmadıklarını söyleyen Karak, “7 ayda tek kuruş para desteği almadık” diyerek belediyelere, siyasetçilere, iş dünyasına veryansın etti.

 

Mersin İdman Yurdu, 25 Şubat 2017’de olağanüstü genel kurul yapmış ve aidat borcunu ödemeyen çok sayıda üyenin üyeliğinin silindiği kongreyi Mahmut Karak kazanmıştı. Karak, o kongrede yaptığı konuşmada yeni üyelerin giriş aidatı vererek üye olabileceğini söylemiş ve “Hedefimiz öncelikle ligde kalmak ve borçlarımızı ödemek” demişti.

 

Aradan geçen 7 aylık sürede Mersin İdman Yurdu ligde kalamadı, bir alt lige düştü, borçlar ödenemedi, transfer yasağı kalkmadı, borçlar faizlerle birlikte arttı.

 

Tüm bu olumsuz gelişmelere Mahmut Karak ve ekibi ancak 7 ay dayanabildi. Karak, dün basının karşısına geçerek olağanüstü kongre kararı alacaklarını, kendisinin aday olmayacağını duyurdu ve kulübe destek vermeyenlere tepki gösterdi.

 

Karak, “Mersin İdman Yurdu şu an bir felakete gidiyor. Bu felaketin önüne geçebilmek için Mersin dinamiklerinin sahip çıkması gerekiyor. Biz artık yetişemiyoruz. TFF’de, UEFA’da onlarca dava var. Biz bunlara yetişemiyoruz. Bu takımın Büyükşehir Belediyesi’ne, 13 belediyeye, bakana, milletvekillerine, kent dinamiklerine ihtiyacı var. Bunların desteği olmadan bu takımı yönetmek hayaldir” dedi.

 

Karak,  “Takıma destek verilmesi için yaptığımız görüşmeler olumsuz olduğu için, herkes elini çektiği için, takımı öksüz yetim bıraktığı için eleştirdik. Biz yeni bir sayfa açtık dedik ama eskiden verdiğimiz paralar çalındı diyerek destek vermediler. Biz görevde olduğumuz süreçte borç üstüne borç koymadık. 7 aylık süreçte bize hiçbir yerden tek kuruş gelmedi” diye konuştu.