Mersin Yaşam Gazetesi

Katliamın 2. Yıldönümü: Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz

Katliamın 2. Yıldönümü: Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Sinan Muşlu,  10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleşen ve 102 yurttaşın hayatını kaybettiği katliamın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen ihmali olan kamu görevlilerinin yargı karşısına çıkarılmadığını vurguladı. Muşlu, “Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlar ne kadar saldırırsa saldırsınlar korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve katliamda rolü olanları asla affetmeyeceğiz” dedi.

 

Haber: ABİDİN YAĞMUR/Fotoğraf: GÖKAY BAŞCAN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, 10 Ekim 2015’te,  barış mitingi için gittikleri Ankara’da, IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 102 yurttaşı andı.

Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan anmada yurttaşlar, ’10 Ekim Barış Şehitlerini Unutmayız! Unutturmayız’, ‘Katilleri Tanıyoruz Unutturmayız’ yazılı pankartlar ile katliamda yaşamını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıdı.

Platform adına açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, on binlerce insanın, 10 Ekim 2015’te, ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi’ demek için Ankara’ya gittiğini ve mitingden önce Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamının yaşandığını hatırlattı.

 

'Acımız da, öfkemiz de azalmadı'

 

Muşlu, “Türkiye’nin merkezinde, Ankara Garı’nda binlerce polisin gözü önünde gerçekleştirilen katliamın üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen, kalbimizdeki acı, yüreğimizdeki sancı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. 10 Ekim 2015’te canımızdan can gitti. Yüreklerimiz dağlandı. Acımız çok büyük ve tarifsizdir. Aradan geçen sürede ne acımızda, ne de öfkemizde en küçük bir azalma söz konusu değildir.  Türkiye’nin en kanlı katliamlarından biri olan 10 Ekim katliamının insani değerlerini yitirmemiş milyonlarca insanın yüreğini yaktığını, içiniz acıttığını biliyoruz” dedi.

 

'İhmali olanlar hâlâ görevde'

 

Katliamın üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargı önüne çıkarılmadığına işaret eden Muşlu, “10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp katillerin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenler de bellidir. Katiller tespit edilmiş ancak katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken kılını kıpırdatmayanlar hâlâ görevlerinin başındadır. Siyasi iktidarın 10 Ekim katliamında asıl sorumluların hesap vermesini engellemek için attığı bütün adımlara rağmen emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız. Yoldaşlarımızı kaybetmiş olmamız, onların inandıkları değerleri, uğruna canlarını verdikleri barışı kazanmak için mücadele görevi bizlerin omuzlarına yüklemiştir. 10 Ekim katliamının yıldönümünde yoldaşlarımıza verdiğimiz sözü tutacağımıza, darbeci zihniyetin izinden gidenlere inat emek, barış ve demokrasi mücadelemizi daha da ileri taşıyacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlar ne kadar saldırırsa saldırsınlar korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve katliamda rolü olanları asla affetmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.