Mersin Yaşam Gazetesi

‘Türkiye’de insan kaynakları alanında standartları yükseltmek istiyoruz’

‘Türkiye’de insan kaynakları alanında standartları yükseltmek istiyoruz’

 

Girişimci İnsan Kaynakları Derneği bu sene 7.sini düzenleyeceği ‘İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Zirvesi’nin lansman toplantısını Divan Otel’de gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen lansman toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Girişimci İnsan Kaynakları Derneği yönetimi derneğin amaçlarını anlattı. Toplantıda konuşan Girişimci İnsan Kaynaklakları Derneği Başkanı Serkan Özada Kurumsallaşma ve markalaşma sürecinde olan firmaların ilk adımını insan kaynakları planlaması ve yönetimi olması gerektiğini söyledi.

26 Ekim’de düzenlenecek ‘İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Zirvesi’nin amaçlarını anlatan Özada “İnsan kaynakları alanında çalışan uzman, profesör, yöneticileri bir araya getirerek ilimiz öncelikli olmak üzere bölgemize, Türkiye’mize insan kaynakları alanında standartları yükseltecek uygulamaları göstermek istiyoruz” dedi.

2010 yılında platform çatısı altında bir araya geldiklerini söyleyen Özada “2010 yılından itibaren insan kaynakları uzmanları ile birlikte bir platform olarak bir araya geldik. 2011-2012 yıllarında yapılanma sürecimiz gerçekleşti. İnsan kaynakları alanında standartları yükseltmek amacıyla birçok eğitim ve çalıştaya imza attık. 2013 yılında Mersin’de ilk defa insan kaynakları zirvelerini başlattık. 2014 yılında yaptığımız çalışmalar, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından örnek proje gösterilerek diğer illere rol model olmuştur” dedi.

Yaptıkları çalışmalar ile il sınırlarını aştıklarını söyleyen Özada “ 2017 yılının Ocak ayında derneğimizi kurduk artık bir hukuki statümüz vardı. 6. Zirvemizi gerçekleştirirken il sınırlarını aşmıştık. Çünkü bölgemizden birçok firmanın yapmış olduğumuz zirveye de ilgi gösterdiğine şahit olduk. Bugün 7. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Zirvesi’ne hazırlanırken sadece ilimizde değil bölgemizde hatta Türkiye sınırlarını aşacak şekilde çalışmalarımızı sürdürmek için bu zirveyi ara zirve olarak görüyoruz. 7. zirvemizin bir özelliği de işbirliğine açık, demokratik bir zirve olmasıdır” dedi.

20 Eylül tarihinde 104 firmanın katılımıyla çalıştay gerçekleştirdiklerini söyleyen Özada çalıştay sonuçlarına göre zirveyi planladıklarını söyledi. Dünyada ki yönetim modellerini bölgeye, illere, hatta firmalara göre şekillendireceklerini söyleyen Özada “ Dünün yönetim anlayışıyla bugünü yönetemeyiz, bugünün yönetim anlayışıyla da yarını planlayamayız. Bu noktayla yola çıktık. Dünya yönetim modelleri, insan kaynakları uygulamaları konusunda gelişmiş ve gelişen ülkeler bakarak biz neredeyiz sorusunu ülkemizde sormak istiyoruz. Biz dünyada var olan yönetim modellerine paralel olarak işleyen modelleri görerek bölgemize, ilimize hatta firma olarak değişikliklere giderek kendi modelimizi oluşturma konusunda çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.