Mersin Yaşam Gazetesi

Meclis üyesinin balık çiftlikleri isyanı: Bu kent nasıl turizm kenti olacak?

Meclis üyesinin balık çiftlikleri isyanı: Bu kent nasıl turizm kenti olacak?

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Ömer Karadeniz, balık çiftliklerinin Mersin’e taşınması konusunda belediyenin sessiz kalmasını eleştirdi ve “Bu kadar olumsuzluklarla bu kent nasıl turizm kenti olacak” diye sordu.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Ömer Karadeniz,  “Balık çiftlikleri meselesinde biz belediye olarak neredeyiz bilmiyorum. Mersin’de yapılmak istenen, Muğla’dan sökülerek buraya getirilmek istenen bu çiftlikleriyle ilgili sivil toplum örgütleri hatta baro bile tepkisini dile getirdi. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak burada kamuoyunda gündem yaratarak neler yapabiliriz, lobi konusunda öncülük yapılabilir mi? Karaduvar’da fabrika atıklarından kaynaklanan ve denizi kirleten atık sular var. Bu konuda neler yapılıyor. Biz turizm kenti olmayı hedef seçmişiz. Adanalıoğlu’nda yer belirlemişiz. Bu kadar olumsuzluklarla bu kent nasıl turizm kenti olacak” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da,  balık çiftliklerinin kurulması ve işletilmesi sürecinde belediyelerin bir yetkisinin olmadığını söyledi.

Kocamaz, “Konu bana geldiğinde şunu söyledim. Büyükşehir Belediyesi olarak bize raporlar geldiğinde olumsuz görüş vereceğiz. Ama bu yetmez. Burada bana göre kamuoyunun biraz hareketli hale gelmesi lazım. Yoksa herkes oturuyor, herkes çözümü bir başkasından bekliyor. Böyle de bu işlerin önüne geçme şansımız yok. Kamuoyu duyarlı olursa, kamuoyu birlikte hareket ederse ben öyle tahmin ediyorum geri adım atılacaktır” ifadelerini kullandı.

Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan da,  “Aydıncık’ta, benim bölgemde kurulacak çiftliklerle ilgili ÇED toplantısı yapılıyor ama fakat başka yerde, Silifke hudutlarında ÇED toplantısı yapılıyor çünkü karşı olduğumuzu biliyorlar” dedi.