Mersin Yaşam Gazetesi

Şiddet gören kadını işten atmak yetmedi: Psikolojik hasta ilan etti!

Şiddet gören kadını işten atmak yetmedi: Psikolojik hasta ilan etti!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, amiri tarafından darp edildikten sonra işten çıkarılan Nehir Göklü adlı kadın belediye çalışanın psikolojik rahatsızlığı olduğunu ima etti, “Hanımefendinin aslında iyi bir tedavi görmesi lazım” dedi.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nda çalışan Nehir Göklü adlı çalışan, işyerinde amiri tarafından darp edildiğini iddia etmiş ve darp raporu almıştı. Göklü, iş göremezlik raporu bittikten sonra işe başlamış ve aynı gün işten çıkarılmıştı.

Belediyede yaşanan bu olay, belediye meclisinin son toplantısında gündeme geldi. Toplantı sonunda söz alan CHP’li üye Derya Özinç, “Böyle hassas bir konunun Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na bağlı taşeron firmada yaşanması hepimizi çok fazla üzmüştür. 27 Eylül’de amiri tarafından darp edilen işçi Nehir Göklü, ikinci kez mağdur edildi. Darp sonrasında insanlar soruşturma için darp raporu alırlar. Mağdur kadın emekçimiz şikayet ediyor, darp raporu alıyor. Hemen arkasından şüpheli hastaneye başvurarak sahte rapor düzenliyor. İş göremezlik raporu bittikten sonra emekçi arkadaşımız işbaşı yapıyor, aynı gün maalesef firma tarafından iş akdi feshediliyor. Burada mağdur olan bir kadın var. Mağdur olan bir de işçi hakları var. Darp eden amirin acil bir şekilde iş akdinin feshedilmesi gerekirken şiddet gören kadının iş akdinin feshedilmesi maalesef bizim ayıbımız” dedi.

 

Şiddet filan yok, şiddet filan yok’

 

Konuyla ilgili meclise bilgi veren Ulaşım Daire Başkanı Mustafa Kemal Çokakoğl da “İlgili çalışanla ilgili daha önce de soruşturmalar yürütülmüş, yapılan soruşturmalar ve tespitler neticesinde iş akdi daha önce de iptal edilmiş. Bu çalışanımızın gayri nizami çalışmaları, imzaladığı sözleşmeye aykırı davranışları nedeniyle, iş akdinin feshedilmesine yönelik idarede bir kanaat oluşmuştur. 3 bine yakın çalışanımızla bu disiplini belediyemizde sağlamak zorundayız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz da,  “O hanımefendiyle ilgili daha önce de farklı konular oldu. Hanımefendinin aslında iyi bir tedavi görmesi lazım. Kendisini mühendis diye dışarıda lanse ediyor, liseyi bile henüz dışarıdan bitiriyor. Herkes herkesi kullanmak ister. Bu hanımefendi de birçok insanı kullanmak istiyor. Gerçekten davranış bozukluğu olduğu kesin” diye konuştu.

Kocamaz’ın bu sözleri üzerine meclis üyesi Derya Özinç’in, kadın çalışanın şiddet gördüğünü anlatmaya çalıştı ancak Kocamaz, “Şiddet filan yok. Şiddet filan yok. Siz olayı başka yöne çekmeyin, şiddet filan yok” diyerek konuyu kapattı.