Mersin Yaşam Gazetesi

Vali’nin karşısında konuştu: Alevi çocuklarını Sünnileştirmeyin

Vali’nin karşısında konuştu: Alevi çocuklarını Sünnileştirmeyin

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Pir Hasan Kılavuz, Mersin Valisi Ali İhsan Su’yun da katıldığı aşure gününde kürsüye çıktı ve “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde Alevi çocukları resmen Sünnileştiriliyor. İnancımızın değerlerinden uzaklaştırılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz sayın valim” dedi.

 

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi’nin düzenlediği aşure günü etkinliği binlerce yurttaşın katılımıyla Mersin Cemevi bahçesinde yapıldı. Etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin milletvekilleri Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak ve Serdal Kuyucuoğlu ile Mersin Müftüsü Dursun Ali Coşkun da katıldı.

 

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz, etkinlikte yaptığı konuşmada,  “Laik bir devlette, din devletin elinde değil, inanan insanın vicdanında olur. Laiklik, dinli ya da dinsiz olma hakkını eşit görür.  Dinler özü itibariyle hoşgörülüdür. Ama devlet sistemleri içine girince dinler bağnazlaşırlar, gaddarlaşırlar. Onun için diyoruz ki laiklik bir erdemdir” ifadelerini kullandı.

 

 Alevilerin, cemevlerinin ibadethane olarak tanınması, Sivas Madımak Oteli’nin utanç müzesine dönüştürülmesi, Hacı Bektaş Dergahı, Şah Kulu Dergahı, Karaca Ahmet Dergahı, Hüseyin Gazi Dergahı ve Hubyar Dergahı’nın asıl sahipleri olan Alevilere iade edilmesi taleplerini dile getiren Kılavuz,  eğitim müfredatıyla ilgili endişelere de değindi.

 

Kılavuz, “Sayın Vali siz devletsiniz ve biz burada hürmette kusur etmeyiz. En büyük sorunlarımızdan biri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat programı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde Alevi çocukları resmen Sünnileştiriliyor. İnancımızın değerlerinden uzaklaştırılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz sayın valim. Biz bunun mutlaka değiştirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

Mersin Valisi Ali İhsan Su da kürsüye gelerek yurttaşları selamladı. Su,  “İnşallah bu ayın hürmetiyle saflarımız daha da sıklaşacak, daha da birbirimize kenetleneceğiz ve daha güzel Türkiye’mizi ileri götürmek için gayret edeceğiz. Önemli olan birbirimize olan bağlılığımız, sevgimiz, saygımızdır. Birbirimizi incitmeden, kırmadan bu işleri başarabilir, başaracağız inşallah” dedi.