Mersin Yaşam Gazetesi

‘Benim bir davam var, CHP’nin iktidar olması’

‘Benim bir davam var, CHP’nin iktidar olması’

CHP’den geçen dönemde milletvekili aday adayı olan, 2019 seçimleri için de çalışmalarını sürdüren işadamı Ali Kırbıyık, “Ben milletvekili olayım diye çalışmıyorum. CHP iktidar olsun diye çalışıyorum. Başarılı bir işadamısın, Avrupa’yı bırakıp Türkiye’ye geliyorsun, 1950’den beri iktidar olamayan CHP’den milletvekili aday adayı oluyorsun. Bir davası, bir ideali olmayan insan bunu yapar mı? Benim bir davam var, o da CHP’nin iktidar olması” dedi.

İtalya ve Almanya’da yatırımları bulunan, dünyanın birçok yerinde iş yapan işadamı Ali Kırbıyık, geçtiğimiz dönemde CHP’den Mersin milletvekili aday adayı olmuş ve önseçime katılarak siyasete ilk adımını atmıştı. Kırbıyık, şimdilerde 2019’da yapılacak seçimler için de çalışmalarını sürdürüyor, Mersin’in her mahallesini, her köyünü gezerek hem partililerle hem vatandaşlarla buluşuyor. Ali Kırbıyık’ı çalışma ofisinde ziyaret ettik ve CHP’yi, seçim çalışmalarını, 2019 hedeflerini konuştuk.

 

‘999 oy alırsam siyaseti bırakacaktım’

 

2015’te yapılan milletvekili genel seçimleri öncesinde CHP’nin önseçim yapmasının siyasete girmesinde etkili olduğunu kaydeden Kırbıyık o süreci şöyle anlattı:

 “Önseçim olmasaydı girmeyecektim. Benim için önemli olan adayı da, milletvekili de halkın seçmesi. Avrupa’da, İtalya Sosyal Demokrat Partisi içinde bu geleneği edindim. Ama Avrupa’daki sosyal demokrasi anlayışıyla Türkiye’deki sosyal demokrasi anlayışı çok farklı. Önseçime girdim. Aday bendim, şoför bendim. Her şeyi kendim yapıyordum. İşadamı olarak kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapma huyumuz vardır. Siyasete girerken de önseçimde bin oy alırsam devam ederim, 999 oy alırsam bırakırım demiştim. 1364 oy aldım ve siyasete devam etmeye karar verdim.”

 

‘Örgüt yoksa sen de yoksun’

 

“2015’teki önseçimde ilk sıralarda çıkıp meclise gitmeye hak kazansaydım sevinmezdim. Çünkü emek yoktu” diyen Ali Kırbıyık, ön seçimden hemen sonra çalışmalarına yeniden başladığını anlattı.

Kırbıyık, “2015 Mart ayından bu yana durmaksızın çalışıyorum. O günden bu yana iki tane genel seçim gördük, referandum gördük. Tüm bu süreçlerde partimin, örgütümün neferi olarak çalıştım. 13 ilçenin tamamına gittim örgütlerimizle beraber. Tek gittiğim zamanlar örgütüme bilgi verdim. Çünkü örgüt yoksa sen yoksun. Örgüt yoksa hiçbir şey yapamazsın. Referandum sürecinde parti çalışması yapılamadığı için bir vatandaş, bir işadamı olarak dolaştım köyleri. Kimsenin gitmediği yerlere gittik. Referandumdan sonra aynı yerlere bir de teşekkür için gittik. Bizi bilen, tanıyan köylere de gittik, bizi bilmeyen, tanımayan, CHP’ye mesafeli olan köylere de gittik. İlk başta elimizden broşür almayanlar, biraz konuştuktan sonra ellerine broşürlerimizi alıp fotoğraf çektirdiler. Adalet Yürüyüşü’nde 20 gün yürüdüm. O günler benim siyasi hayatımın en güzel, en önemli safhasıydı. Partimin her etkinliğinde bulundum” ifadelerini kullandı.

 

‘Gelecek kuşaklar iyi yaşasın istiyorum’

 

2019’da yapılacak genel seçimlerde bir kez daha milletvekili aday adayı olacağını belirten Kırbıyık sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivil hayatta başarılı olanlar siyasette de başarılı olurlar. Ben iş yaşamımda hep başarılı oldum. Benim şantiyelerimde grev olmazdı çünkü çalışma arkadaşlarıma haklarını verirdim, zamanında verirdim. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımın, onların ailelerinin sorumluluğunu hep üzerimde hissederdim. Milletvekili olduğumda da bu halkın sorumluluğunu üzerimde hissedeceğim. Partimiz iktidar olursa işsizliği en aza indirecek projelerimi hayata geçirmeyi hedefliyorum. Ankara’da oturan vekil olmam. Arabanın gitmediği yere atla giden bir vekil olmayı hedefliyorum. Gitmediğin yer, sıkmadığın el senin değildir. 16 Nisan referandumundan sonra sistem değişti. Artık yüzde 50.1’i alan iktidar olacak. İktidar olmayınca milletvekili olmanın da anlamı yok.  Ben milletvekili olayım diye çalışmıyorum. CHP iktidar olsun diye çalışıyorum. Başarılı bir işadamısın, Avrupa’yı bırakıp Türkiye’ye geliyorsun, 1950’den beri iktidar olamayan CHP’den milletvekili aday adayı oluyorsun. Bir davası, bir ideali olmayan insan bunu yapar mı? Benim bir davam var, o da CHP’nin iktidar olması. Benim durumum iyi olabilir, ben rahat olabilirim ama önemli olan gelecek kuşakların iyi yaşaması, gelecek kuşaklarının durumunun iyi olması. Bunun için siyaset yapıyorum, bunun için CHP’nin iktidar olması davasının peşinden gidiyorum.”