Mersin Yaşam Gazetesi

Mezitli’de Dostluk Zeytinliği’ne ilk zeytin fidanları dikildi

Mezitli’de Dostluk Zeytinliği’ne ilk zeytin fidanları dikildi

Mezitli Belediyesi Zeytinli Caddesi'ni adına yakışır bir şekilde zeytin ağaçları ile donattı. ‘3 Ekim Soroptimistlik ve Dostluk Günü’ etkinlikleri kapsamında, Mezitli Belediyesi’nin desteğiyle, İçel Soroptimist Kulübü ve Mezitli Soroptimist Kulübü tarafından oluşturulan ‘Dostluk Zeytinliği’ne ilk fidanlar dikildi. 207 fidanın dikildiği Dostluk Zeytinliği’nde toplanacak olan ürünler kadın istihdamında kullanacak.

İçel Soroptimist Kulübü Başkanı Sevinç Şanlı, koruluğun çevre için önemi olduğu kadar kadın istihdamına sağladığı destek nedeniyle de çok özel olduğunu söyledi.  

Şanlı, “Buradaki zeytin ağaçlarından 10 kadınımız istihdam edilecek. Hep şu duayı ediyoruz, zeytin ağacı gibi uzun ömürlü, zeytin tanesi gibi bereketli, zeytinyağı gibi sağlıklı, zeytin dalının yaprakları gibi barış altın sarısı gibi mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

 

Yeşil alanların ranta açılmaması için mücadele edeceğiz

 

Adının Zeytinli Caddesi olmasına rağmen caddede zeytin ağacı olmadığına dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, “Bu bölge Mezitli'nin en hızlı gelişen bölgelerinden birisi. Amacımız, imar planında yeşil alan gözüken tek bir metrekare yeri ranta bırakmayarak, bu alanları Jakaranda korulukları ve parklarla vatandaşın hizmetine sunmak. Yarınlarda buraların ranta açılmaması için mücadelemize devam ediyoruz” İfadelerini kullandı.

Tarhan “Bu alandaki Zeytin ağaçlarını İçel Soroptimist Kulübü ve Mezitli Soroptimist Kulüpleri aldılar. Bizde kendilerine bu güzel doğa ve çevreyi koruyan projeleri için teşekkür anlamında 2 tane büyük zeytin ağacı hediye ettik” dedi.