Mersin Yaşam Gazetesi

Prof. Dr. Özge’ye saygın ödül

Prof. Dr. Özge’ye saygın ödül

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge’nin editörü olduğu “Çocuk ve Ergen Baş Ağrılarına Olgu Temelli Yaklaşım” isimli kitap, İngiliz Bilimler Akademisi tarafından yılın kitabı seçildi.

Prof. Dr. Özge, İskoçya’nın Glasgow Şehrinde yaşayan çocuk doktoru, nörolog Prof. Dr. Ishaq Abu-Arafeh ile birlikte hazırladığı 220 sayfalık kitapla; tıp dünyasının en saygın ödülünü kazandı. Çocuk ve ergen yaş grubunda görülen baş ağrıları hakkında literatür bilgilerinin ve uzman görüşlerinin yer aldığı kitap, hekimler ve sağlık çalışanlarından yoğun ilgi gördü. Prof. Dr. Özge; İngiliz Bilimler Akademisi'nin 1950 senesinden bu yana verdiği ödüle, Türkiye'den bugüne kadar layık görülen ilk Nörolog ve ikinci akademisyen oldu.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile Prof. Dr. Aynur Özge rektörlük makamında bir araya geldi. 2000 yılından bu yana çocuk ve ergen baş ağrıları konusunda çalıştığını belirten Prof. Dr. Özge, çocuk ve ergen baş ağrılarıyla ilgili, dünyada bir farkındalık yaratmayı ve hekimlerin bu konudaki mesleki bilgilerini arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Özge’nin gerçekleştirdiği çalışmaları takip ettiğini ve topluma hizmet veren çabalarını takdir ettiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Çamsarı, insanlığa hizmet veren ürünlerin ortaya çıkmasını her zaman desteklediğini kaydetti ve başarısından dolayı Prof. Dr. Özge’yi tebrik etti.