Mersin Yaşam Gazetesi

Mersin'in Gizemi’ Belgrad’tan ödülle döndü

Mersin'in Gizemi’ Belgrad’tan ödülle döndü

Akdeniz Turizm Forumu (MEDITOUR 2016) kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından hazırlatılan Mystery Of Mersin (Mersin’in Gizemi) isimli Mersin tanıtım filmi, katıldığı uluslararası festivallerden ödüllerle dönmeye devam ediyor.

Şubat ayında düzenlenen ITB Berlin Golden City Gate Ödül Töreni'nden üçüncülükle dönen Mystery of Mersin (Mersin’in Gizemi) isimli film, bu kez Belgrad’ta düzenlenen Uluslararası SILAFEST Film Festivali’nde 200 film arasında ‘Yılın En İyi Turizm Filmi’ ödülüne layık görüldü. Film, Eylül ayı sonunda Cannes'da gerçekleşecek Kurumsal Medya ve TV Ödülleri töreninde de izlenecek.

Konuyla ilgili MTSO’da düzenlenen basın toplantısına MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Kabadayı, Hakan Sefa Çakır ile Yönetmen Onur Kıratlı katılarak, filmin hazırlık aşamaları ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantıda sözlerine, "Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak yönetmenimizle ve ortaya koyduğu eserle gurur duyuyoruz” diye başlayan Şerafettin Aşut, “Bu ödül bizlere bir kez daha gösterdi ki, inandığınız yolda ilerlerseniz şartlar ne kadar kötü olsa da rüzgarın yönünü değiştirmek sizin elinizde” ifadelerini kullandı.

 

Kıratlı: Ticari kaygı gütmedik, her şey Mersin için

 

Filmin Yönetmeni Onur Kıratlı da filmi ticari kaygılarla hazırlamadıklarını vurgulayarak, “Mersin sevdası ile yola çıktık ve bu duygularla çalışınca başarı da geldi. Organizasyon sununda organizasyon yetkililerine de, ‘Bu kadar yüksek bütçeli film varken neden bizi seçtiniz’ Sorusunu yönelttiğimde, çünkü sizin filminizde duygu vardı yanıtını aldım. Bu da doğru yolda olduğumuzu gösterdi” dedi.

Hobi olarak başladığı film çekimlerinde bugün gelinen noktada ödül almış olmanın mutluluğunu yaşadığını da kaydeden Kıratlı, “Bu filmi hazırlarken İstanbullu, İzmirli, Ankaralı firmalar yerine ben seçilmiştim. Bu büyük mutluluktu ama en büyük mutluluk ise MTSO gibi önemli bir kurumun, başkanının bana güvenmesiydi” ifadesini kullandı.

MTSO Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Biçer Uçar ise toplantıda, “Onur Bey’e her zaman güvendik ve güvenmeye de devam edeceğiz. Bugüne kadar yüzümüzü hiç kara çıkarmadı” diye konuştu.