Mersin Yaşam Gazetesi

‘Bu plan Mersin'i sağlıksız bir kent haline getirir’

‘Bu plan Mersin'i sağlıksız bir kent haline getirir’

Mersin Çevre Dostlar Derneği (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan Nazım İmar Planı’nı, “Mersin bu planla sağlıksız bir kent haline dönüştürülecektir. Kamu kaynakları zarara uğratılacak ve sağlığımızı bozacak olan bu imar planına itiraz ediyoruz” sözleriyle eleştirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan 1/5 binlik Nazım İmar Planı’na itirazlar 9 Mart’ta sona erecek. Mersin Çevre Dostları Derneği üyeleri de plana yönelik itirazlarını belediyeye iletti.

Dernek üyeleri, itiraz dilekçelerini belediyeye sunmadan önce Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelerek plana neden itiraz ettiklerini anlattı.

Burada açıklama yapan dernek başkanı Sabahat Aslan, planın şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığını söyledi.

“Planda birçok verimli tarım arazisi yapılaşmaya açılmakta ve yapılaşma baskısı altında bırakılmaktadır” diyen Aslan, Toroslar ilçesinin kuzeyinde Şehir Hastanesi ile Mersin Adana otoyolu arasındaki bölgede konut gelişiminin öngörüldüğünü, Mezitli, Davultepe ve Tece’de de tarım alanları üzerinde yapılaşma baskılarının oluşmasına neden olacak plan kararları alındığını kaydetti.

Aslan, “Davultepe’de tarım arazilerinin ortasından Kuyuluk bağlantısına çok yakın olmasına rağmen yeni bir otoyol bağlantısı Mezitli Davultepe ve Tece’de GMK Bulvarının kuzeyinde ikinci Çevre yolunun batıya doğru uzantısı ve üçüncü çevre yolunun batıya doğru Kale yerleşiminin kuzeyinden tarım alanlarından uzatılarak Kuyuluk otoban bağlantısına bağlanması tarım alanları üzerinde kuvvetli bir yapılaşma baskısı oluşturacaktır. Ayrıca planın birçok yerinde yapılaşmış alanlar geniş taşıt yolları ile çevrelenmiştir. Bu yollar çevresinde tarım alanları bulunmakta. Bu durum yine yapılaşma baskısı oluşturacaktır. Bu tarım alanı olarak öngörülen yerler yapılaşmaya açılması gündeme gelecektir. Toroslar ilçesindeki 68’liler Ormanı içinden yol geçmesi orman vasfının kaybolmasına neden olacaktır. Merkez ilçelerde hazırlanan planda inşaat yoğunluğunun artırılması, şehir içi ulaşımın karayolundan sağlanması oranının artırılması, toplu taşıma imkanlarının azaltılması, hafif raylı sistemin olmaması, verimli tarım arazilerinin yeşil alanların azaltılması sonucunda hava kirliliğinin artmasına ve birçok sorununun yaşanmasına neden olacaktır. Mersin bu planla sağlıksız bir kent haline dönüştürülecektir. Kamu kaynakları zarara uğratılacak ve sağlığımızı bozacak olan bu imar planına itiraz ediyoruz ve bu plan hükümlerinin iptalini talep ediyoruz” dedi.