Mersin Yaşam Gazetesi

Alzheimer Mavi Dalga ile anlatıldı

Alzheimer Mavi Dalga ile anlatıldı

Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz, 2006 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’nin ‘Mavi Dalga’ projesine destek verdi.

Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ekibi tarafından Yörüksüt tesislerinde, gerçekleştirilen ve Yörüksüt çalışanlarının da katıldığı ‘Mavi Dalga’ projesi slayt gösterimiyle anlatıldı. Etkinlik sonunda programa katılanlara ‘Alzheimer dostu sembolü’ olarak kabul edilen mavi bileklik dağıtıldı.

Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz’ün de katıldığı programda Mavi Dalga projesini gönüllü eğitmenler tanıttı. Eğitmenler, Alzheimer dostu toplumlar oluşturulmayı hedeflediklerini belirterek, hastalık konusunda bilgi verdi. Yaklaşık 1 saat süren toplantıda en önemli 5 konu üzerinde duruldu. Yörüksüt ailesinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, toplumu hastalık hakkında bilgilendirmek, bu yolla hastalara nasıl yardımcı olunabileceği ele alındı. Daha sonra programa katılanların ismi ve iletişim bilgileri dernek üyeleri tarafından kayıt edildi.

 

‘Alzheimer dostu oldular’

 

Dernek üyeleri, Alzheimer dostu olduğu için Ramazan Öz’e plaket ve ‘Mavi Bileklik’ hediye ederek, derneğe sunduğu desteklerden dolayı da teşekkür etti.

Alzheimer hastalığının çok zor bir rahatsızlık olduğunu belirten Öz, “Toplumumuzda yaşlılara evde bakılır anlayışı var. Alzheimer derneğini ziyaret etmeden önce bende aynı kanıdaydım sonra bu fikrim değişti. Çok donanımlı bir Yaşlı Bakım Merkezimiz var. Günümüzün koşullarında hastayı 4 duvara mahkum etmek yerine orada çeşitli etkinliklerde zaman geçirmelerini sağlamak daha iyi olacağını düşünüyorum Yani ben yaşlandığımda böyle bir yerde kalmak isterdim. Firma olarak, 25 bin lira oraya bağışta bulunduk. İnşallah ilerde daha fazla katkılarda bulunacağız” dedi.