Mersin Yaşam Gazetesi

Okul müdürlerine ve öğrencilere baskı iddiası: Seçmeli din dersleri de zorunlu oldu!

Okul müdürlerine ve öğrencilere baskı iddiası: Seçmeli din dersleri de zorunlu oldu!

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Mersin’de il ve ilçe milli eğitim müdürlerinin, seçmeli dersler arasından dini içerikli derslerin seçilmesi için okul müdürlerine, öğrencilere ve velilere dayatmada bulunduğu iddia etti.

Sendika binasında bir açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu,  “Mersin’de İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin okul müdürlerine baskı yaparak hem öğrencilere hem de velilere seçmeli ders olarak din derslerini dayatmaya çalıştığı duyumlarımız var. Bu yolla, diğer seçmeli derslerin tercih edilmediği ve dini eğitime talep olduğu yönünde bir algı da oluşturulmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince okul idarelerine yazılan yazılarda seçmeli derslerle ilgili olarak dini içerikli derslerin seçilmesi için yönlendirme yapılmakta ve bilgilerin ‘Din Öğretimi Hizmetleri Birimi’ne iletilmesi istenmektedir. Dini içerikli derslerin yeterince tercihi sağlanmayan okulların idarelerinin ‘ne işe yarıyorsunuz?’şeklinde azarlandıkları da duyumlarımız arasındadır” dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün katıldığı ve Yenişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılan “Kariyer Buluşması” toplantısına okullardan öğrencilerin taşındığını ve özellikle Fen liselerinde pansiyonlarda kalan öğrencilerin bu toplantıya götürüldüğünü iddia eden Muşlu, “Milli Eğitim alanı iktidar partisinin propaganda alanı değildir. Bu uygulamalara bir an önce son verilmelidir” diye konuştu.

 

‘Anadili Günü’nü kutladı

 

 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü’ne de değinen Muşlu, “Anadilin, bilime inananlar için bilimsel, pedagojiye inananlar için pedagojik, inançsal değerleri olan herkes için bir önemi vardır. Bu yüzden, bugün dünyanın birçok ülkesinde anadilinde eğitim ve öğretim hakkı anayasal güvence altındadır. Ancak, Türkiye’de bu hakların güvence altında olmasından bahsetmek mümkün değildir.  Eğitim Sen, bilimsel, laik, demokratik, cins eşitlikçi, kamusal, parasız eğitimin ayrılmaz bir parçası olan anadiller üzerindeki sınırlamalara da son verilmesi, her bireyin kendi anadilinde eğitim alması önündeki tüm engellerin kalkması için mücadelesini sürdürecektir. Eğitim Sen olarak, dünya sınırları içerisinde dillerin sınırlandırılmadığı, farklı dillerin ve kültürlerin özgürce yaşaması adına tüm Türkiye halklarının 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü’nü kutluyoruz” dedi.