Mersin Yaşam Gazetesi

Hatay, Adana, Mersin… Pedallar turunçgil için çevrilecek

Hatay, Adana, Mersin… Pedallar turunçgil için çevrilecek

Mersin ve yöresindeki turunçgil ürünlerini dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen 1. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu 2 Mart’ta Hatay’da start alacak. Mersin, Adana ve Hatay’ı kapsayan tur 4 Mart’ta Erdemli’de sona erecek.  Bisiklet turu çok sayıda televizyondan canlı yayınlanacak ve hem yörenin turunçgil potansiyelinin tanıtılmasına hem de tarihi ve doğal güzelliklerin tanıtılmasına katkı sağlayacak.

Kalkınma Bakanlığı himayesinde, Mersin Ekonomi Platformu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen ‘Turunçgil’ temalı ‘1. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu’nun tanıtım toplantısı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nde yapıldı.

Toplantıda konuşan Mersin Ekonomi Platformu Sözcüsü Kemal Kaçmaz, organizasyonda katkıları bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya teşekkür ederek sözlerine başladı.

Kaçmaz, “Bu organizasyon sayesinde bölgemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra bölge ekonomisinin lokomotifi olan turunçgil ürünlerimiz de tüm dünyaya tanıtılacak” dedi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı da, federasyonun birçok bisiklet turu düzenlediğine dikkat çekerek, “Örneğin Cumhurbaşkanlığı turu yapıyoruz ve 700 milyon konuta giriyoruz. Her konutta 4 kişinin olduğunu düşünürseniz 2, 4 milyar kişi bu turu izliyor. Bu tür organizasyonların ülkemizin tanıtılmasında büyük katkısı oluyor” diye konuştu.

Aktif sporculuk döneminde 2 kez olimpiyat, 2 kez Fransa turu koştuğunu anlatan Küçükbakırcı, “Dünyada bisiklet sporunun bilinirliği, izleyicisi giderek artıyor. Avrupa’da bisiklet kullanımı artıyor. İngiltere, Almanya Belçika’da bireylerin eviyle işyeri arasındaki mesafe hesaplanıyor ve bisikletle işe gidip gelenlere teşvik veriliyor. Bizim de bu yönde çalışmalarımız var.  Belediyelerin bisiklet yolu kilometresini artırması lazım. Bunlar yapılırsa şehirler hareketli hale gelir. Bu yıl ülkemizde 20 koşu olacak. Mersin’de düzenleyeceğimiz 1. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu da bunlardan biri. İsviçre, Almanya’nın aralarında olduğu 15 ülkeden takımlarla yarışacağız. Federasyon olarak bu tür organizasyonların hem yanında, hem arkasında olacağız” dedi.

1. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu’nun dünya takvimine girdiğini ve seçkin sporcuların turda yer almak için kendilerinin başvurduğunu anlatan Küçükbakırcı, önümüzdeki yıl turun 30 takımla düzenlenebileceğini söyledi.

Küçükbakırcı, 1. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu’nun Hatay, Adana ve Mersin illerini kapsayacağını, Mersin’deki etabın Eshabı-Keyf’ten Erdemli’ye kadar uzanacağını söyledi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su da, sporun günümüzde en önemli etkinlik alanı olduğuna ve spor organizasyonlarının sevgi ve kardeşlik bağlarının güçlenmesine katkı sağladığına işaret etti.

Su, “Bisiklet sporu da strateji, taktik ve fiziksel gücün etkin rol oynadığı, popülerliği artan bir spor dalı. Mersin’de yapacağımız bu organizasyon bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına da katkı sağlayacaktır. Bu organizasyonlar ayrıca düzenlendikleri yerlerin tanıtımına da katkı sağlar. Federasyon başkanımız söyledi, 2,4 milyar insana ulaşmanız mümkün. Mersin’deki organizasyona 15 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu katılacak. Toplam 3 etapta 435 kilometre yapılacak. Hatay, Adana ve Mersin’i kapsayacak bu etabın önümüzdeki yıllarda bisiklet sporu açısından önemli bir etap haline geleceğine inanıyorum” dedi.

1. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu 2 Mart’ta Hatay’dan start alacak. Tura katılan bisikletçiler, üzerinde Mersin ve yöresindeki turunçgil ürünlerine dikkat çeken slogan ve görsellerin olduğu mayolar giyecek. 3 etaplı tur, 4 Mart’ta Erdemli’de tamamlanacak.